Zrušení životního pojištění

 

Máte životní pojištění a přemýšlíte, že byste jej zrušili? Vůbec by se vám tento krok nemusel vyplatit. Jestli si totiž myslíte, že dostanete naspořené peníze zpět, nebo alespoň nějakou významnou část, můžete se značně mýlit. Pokud totiž zrušíte pojistné během prvních dvou let, nedostanete ani korunu nazpět. Co je třeba udělat a jak zrušit životní pojištění?

Jak na to?

Pokud nemůžete pojištění dál platit, je možné pojistné zrušit nebo jen zmrazit. Zmrazení pojistného, neboli uvedení do splaceného stavu, je výhodnější především v nenutnosti vypovězení smlouvy. Nevýhodou je, že tzv. odbytné nedostanete hned, ale až v době sjednaného konce pojištění.

Zrušení pojistného by nemělo být nijak náročné a pojišťovna by vám neměla bránit. Sice si vás bude chtít uchovat jako stálého klienta, ale je povinna na požádání pojistku zrušit. Většinou je k tomu nutná návštěva pobočky. Konkrétní informace naleznete na webu své pojišťovny nebo na její klientské infolince.

Odbytné je nutno hledat v podmínkách

Před každou uzavřenou pojistkou je vhodné se řádně informovat, přečíst si podmínky a nebát se na cokoliv zeptat. Zpočátku zajímavé výhody se totiž mohou obrátit proti vám. Zrušení životního pojištění je toho důkazem. Pojišťovna vám totiž vyplatí tzv. odbytné, což jsou v podstatě vaše naspořené peníze.

Výpověď životního pojištění v prvních dvou letech vám ale na odbytném může navrátit opravdu jenom pár korun. Z této částky, kterou pojišťovna klientovi vyplatí, je nutné odečíst daň z příjmu a hlavně dodanit dříve uplatněné daňové slevy. A to už tak malá navrácená částka ještě zmenší svůj objem.

Proč zrovna dva roky?

Problémem prvních dvou let jsou totiž platby, které klient platí. Není to placení pojistného, ale jsou to především poplatky pojišťovně. Jak přiznávají i tiskoví mluvčí, klient tak první dva roky splácí poplatky, aniž by o tom řádně věděl. V podmínkách totiž není nic jasně uvedeno. Je nutné se proto řádně informovat před uzavřením pojistného. Zpětné úpravy pojišťovna většinou nedovoluje.

Datum poslední úpravy: 26. června 2013