Zrušení životního pojištění a dodanění

 

Jestli v nejbližší době počítáte se zrušením životka, je nutné myslet i na zpětné dodanění životního pojištění. Tato nepříjemnost bohužel čeká každého, kdo chce pojistku ukončit dříve, než je sjednané pojišťovací období. Počítejte ale s tím, že již z tak malého odbytného, ještě budete muset doplatit vysoké částky.

Určeno zákonem

Životní pojištění a daně jsou upraveny zákonem. Pojišťovny si nemohou určovat výši zpětného dodanění, ale přesto počítejte s poplatky, které jsou nastaveny v podmínkách ve smlouvě konkrétnímu pojištění.

Z důvodu předčasného zániku pojištění jste totiž nuceni dodanit odpočty uplatněné v předchozích zdaňovacích obdobích. Příjem se daní dle paragrafu 10 ve zdaňovacím období, ve kterém v této skutečnosti došlo. Příjmem jsou pak konkrétně částky, o které byl poplatníkovi v příslušných letech snížen základ daně z důvodu zaplaceného pojištění. Všechny slevy na daních, které jste tak uplatnily, se musejí zpětně uhradit.

Pozor na skryté poplatky

Předčasné zrušení životního pojištění ale skrývá i další nepříjemnosti. Samotné zaplacené pojistné by mělo být patrné z dokladů pojišťovny. Finančnímu úřadu není nutné dokládat žádná přiznání z předchozích let, stačí jen za poslední rok. Problémem však mohou být tzv. skryté poplatky, které pojišťovna zpětně vypočte.

Když vám pojišťovna vypočte odbytné, následně zjistíte, kolik jste povinni zpětně dodanit, mohou vás zarazit ještě nečekané poplatky. Tyto smluvní poplatky má každá pojišťovna jinak. Je nutno je tak hledat v podmínkách konkrétní smlouvy. Ty jsou tak obvykle zpětně naúčtovány, aniž by o nich klient věděl.

Nejste-li si jisti, pozvěte si odborníka

Pokud si s dodaněním po zrušení životního pojištění nejste jistí, je vhodné si přizvat odborníka z finančního sektoru. Ten vám nejen poradí, které poplatky a slevy je nutno dodanit, ale pomůže se i orientovat v zaplaceném pojistném a v často nepřehledných závěrečných vyúčtováních.

Datum poslední úpravy: 26. června 2013