Ukončení penzijního připojištění

 

Každého z nás může kdykoliv postihnout jakýkoliv problém co se týče finančního rozpočtu. Můžeme ztratit práci nebo budeme potřebovat více peněz. Právě v této době přichází v úvahu zrušení penzijního připojištění. Věděli jste ale, že pokud bude ukončení penzijního pojištění v době do 12 měsíců od založení, nedostanete zpět ani korunu?

Kdo šetří...

Spoření na penzi je údajně jediný jistý způsob, jak mít peníze ve stáří. Počítejme ale s tím, že se kdykoliv může stát, že naspořené peníze budeme co nejdříve potřebovat. Právě v tuto chvílí přichází v úvahu předčasné ukončení penzijního připojištění. Ze zákona samozřejmě peníze dostanete zpět, ale již to nebude v plné výši.

Pokud důchodové pojištění zrušíme v době 12 měsíců od založení, nedostaneme bohužel nazpět ani korunu. Podmínkou je totiž, abyste spořili minimálně 12 měsíců a uložili tak minimálně 12 splátek. A až poté lze podat výpověď. Jedinou podmínkou pro vyplacení v této lhůtě je to, že by bylo zjištěno, že tento fond je neplatný.

Výnosy budou, ale ne všechny

Splnili jste podmínku 12 měsíců? I přes to nedostanete všechny peníze zpět. Všechny peníze, které jste vložili, vám budou vyplaceny zpět. Bohužel přijdete o všechnu státní podporu. V tomto případě bude navrácena Ministerstvu financí. A to se týká i výnosů ze státní podpory. Vám budou navráceny výnosy z toho, co jste si uložili sami nebo třetí osoba.

Po tom, co zjistíte, kolik vám bude navráceno, bude ještě spoření na penzi zdaněno, konkrétně výnosy z vašich vložených peněz. A to rovnou 15%. Pozor, takto naspořený důchod stále ještě nedostanete. Některé pojišťovny totiž vyžadují ještě poplatek za předčasné zrušení, to může být až 800 Kč!

Datum poslední úpravy: 25. června 2013