Samoplátce zdravotního pojištění

 

Logicky už z názvu vyplývá, že za samoplátce neplatí zdravotní pojištění ani zaměstnavatel, ani stát. Proto je nutno hradit pojistné včas a dle platných podmínek. Samoplátci to nemají zrovna moc jednoduché. Nejčastěji se do této situace dostanou studenti, kteří ihned po škole nenaleznou práci. Jedná se především o lidi, kteří nechtějí být registrováni na Úřadu práce. Povinnost se ale týká i lidí, kteří pracují na Dohodu o provedení práce nebo na Dohodu o pracovní činnosti.

Samoplátce se tak stává i osoba pracující na Dohodu, kde jsou ale určité podmínky. Konkrétně se tak jedná o výdělek, který je nižší než 10 000 Kč měsíčně a zároveň není studentem nebo uchazečem o práci registrovaným na Úřadu práce. Z dohod do 10 000 Kč se pojištění neodvádí a je tak nutné zdravotní a sociální pojištění alespoň v podobě minimálního pojištění odvést. Jeho výše je nyní 1080 Kč za měsíc.

Možnost ÚP

Pokud se nám nechce platit, je zde možnost například využít právě již zmiňovaného Úřadu práce. Je potřeba pravidelná návštěva, ale pojištění je za vás uhrazeno. Není dobré ale tuto situaci obcházet.

Pojišťovny si po určité době všimnou, že pojistné za vás nikdo neplatí a začne se načítat penále. To je následně vymáháno. Penále je vysoké a často je vyšší, než samotná výše zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny pak peníze vymáhají. Nejste-li při financích, lze se domluvit na splátkovém kalendáři.

Datum poslední úpravy: 25. června 2013