Pojištění storno zájezdu

 

Dovolená je vysněnou dobou, na kterou se snad každý těší nejvíc z celého roku. Samozřejmě pokud si chceme dovolenou užít opravdu naplno, často volíme zájezdy do vzdálených koutů světa za vysoké částky. Problémem však může být jak krach cestovní kanceláře, tak i možnost onemocnění nebo úrazu před samotným zájezdem. Jak se ale tohoto problému zbavit nebo vyvarovat?

Storno zájezdu a pojistka

Poslední roky byly velmi špatné pro cestovní kanceláře. Jejich krach byl častým problémem. Pokud si však vybereme velkou a silnou cestovní kancelář, kde tento problém nehrozí, může se nám přesto stát problém ve formě nemoci nebo jiných problémů před samotným zájezdem. Pokud totiž zájezd zaplatíme a chceme jej následně zrušit, často dostaneme jen malou procentuelní část a díky vysokému storno poplatku můžeme přijít i o téměř celou zaplacenou částku.

Řešením je v poslední době velmi oblíbené pojištění storna zájezdu. Samozřejmě tato výhoda nám zaručuje značně lepší podmínky při jakýchkoliv problémech před zrušením zájezdu a tím bychom tak neměli ani přijít o naše drahocenné peníze. Před uzavřením této pojistky je třeba se však informovat na podrobné informace.

Cestovka nebo vlastní cesta?

Mnohé cestovní kanceláře nám nabízejí již toto pojištění v ceně zájezdu nebo za mírný poplatek. Vyplatí se však? Pojištění storno zájezdu by nám mělo umožnit vrátit maximální částku při předčasném zrušení zájezdu. Jeho stornování je finančně nevýhodné a pojistka by nám měla uhradit jak storno poplatek, tak ale vrátit i značné peníze nazpět. Největším problémem těchto pojištění, které nabízejí přímo cestovní kanceláře je to, že podmínky jsou značně nevýhodné.

Konkrétní příklad
Pojištění nabízené cestovní kanceláří nám umožní návrat 80% z celkové částky při zrušení 4 týdny před zájezdem. Při zrušení 14 dní před začátkem zájezdu je to jen 50% a 7 dní před začátkem jen 35%. Storno poplatek nám proplacen nebude. Storno zájezdu se nám tak nevyplatí a přijdeme o velké peníze, přestože si pojistku zaplatíme. Sjednáme-li si však pojištění sami, pojišťovny často nabízejí mnohem lepší podmínky. Storno poplatek je skoro vždy proplacen a navíc nám i například 7 dní před začátkem zájezdu mohou proplatit i více než dvojnásobek, než pojištění přes samotné cestovní kanceláře.

 

Datum poslední úpravy: 25. března 2013