Pojištění schopnosti splácet

 

Znáte to, každý tvrdí něco jiného. Pojišťovny a banky nám vnucují, že pojištění proti neschopnosti splácet, je absolutní povinností a že v dnešní kruté době tak chráníme sebe. Jiní zase poukazují na to, že je to zbytečně drahý luxus, který v krizových chvílích stejně nepomůže. Jak to tedy je?

Pozor na podmínky

Pojištění neschopnosti splácet je teoreticky velmi dobrou věcí. Zabraňuje nám, abychom se v případě ztráty zaměstnání, dlouhodobé nemoci nebo úrazu nedostali do platební neschopnosti a máme tak jisté, že za nás pak banka zaplatí splátky za půjčky a úvěry. Samotná myšlenka je dobrá a může nám takové pojištění pomoci, ale banky v tom opět umí velmi dobře chodit.

Když o takovém pojištění uvažujeme, měli bychom se řádně zeptat na podmínky. Jak dlouho musím být nemocný, abyste za mě splátky uhradili? Uhradíte vše nebo jen nějakou část? Kolik vlastně pojištění celkově vychází při součtu s úvěrem? A co když ztratím práci trvale?

Slovíčkaření

Pojišťovny v podmínkách pojištění hypotéky nebo obecně neschopnosti splácet velmi slovíčkaří. Potom, když nastane krizová situace a potřebujeme v době nemoci pojištění využít, zjistíme, že musíme například marodit déle než 20 pracovních dní. A to je přece celý měsíc!

Problémem jsou pak i vysoké ceny. Velké banky toto pojištění nabízejí automaticky ke každému úvěru nebo hypotéce. Při konečném součtu ale zjistíme, že pojištění může vyjít i na 15 000 Kč, přestože jsme neplatili měsíčně tolik. A když jej potřebujeme využít, stejně pojišťovna uhradí jen 50% všech nákladů, které vyžadujeme.

Pro jaká rizika

Pojištění lze využít pro riziko smrti osoby, která splátky splácí, ale i pro osobu blízkou, dále lze pojistit dlouhodobý úraz, nemoc nebo ztrátu zaměstnání. Je nutno však řádně číst všechny podmínky a součásti smlouvy, které jsou ve smlouvách obsaženy. Poté již nelze nic změnit.

Datum poslední úpravy: 21. srpna 2013