Osobní účet u zdravotní pojišťovny

 

Pokud vás zajímá, v jaké výši jste čerpali v minulém období zdravotní péči, není nic jednoduššího, než si u zdravotní pojišťovny, u které jste přihlášeni, vyžádat výpis z vašeho osobního účtu. Jak přitom postupovat?

Vydejte se na pobočku

Navštivte nejbližší pobočku své zdravotní pojišťovny, kde o výpis zažádejte. Požádat můžete jenom o svůj vlastní výpis nebo o výpis svého nezletilého dítěte. Pojišťovna by vám ho měla vystavit i na počkání. Pokud nemáte na osobní návštěvu čas, můžete si z webových stránek vytisknout a vyplnit žádanku o jeho zaslání a poslat vyplněnou žádost na pobočku pojišťovny. Požádáte-li o svůj výpis dopisem, pojišťovna vám ho buď připraví k vyzvednutí na své pobočce, nebo vám ho zašle poštou na adresu trvalého pobytu, vše samozřejmě bezplatně. Převzít ale můžete jenom svůj vlastní výpis, pokud například chcete převzít výpis svého rodinného příslušníka nebo jiné osoby, musíte mít plnou moc.

Povinnost poskytnout data

Mezi povinnosti zdravotní pojišťovny patří poskytovat jedenkrát ročně svému pojištěnci výpis z osobního účtu, kde jsou zaznamenány všechny služby, které za něj pojišťovna v posledních dvanácti měsících uhradila. Výpis přitom obsahuje i zaplacené regulační poplatky a také doplatky za částečně hrazené léky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely.

Kontrola případných nesrovnalostí

Data výpisu osobního účtu vám umožní si zkontrolovat, jaká zdravotní péče byla na vaše rodné číslo hrazena a zda byla tato zdravotní péče skutečně poskytnuta vám. Velmi snadno tak objevíte, zda váš lékař neúčtoval na vaše rodné číslo léčbu jiného pacienta ať už omylem, nebo záměrně a v tom případě budete moci provést patřičné kroky proti tomu. V případě, že zaznamenané platby neodpovídají skutečně odvedené péči, informujte o tom svoji zdravotní pojišťovnu.

 

Datum poslední úpravy: 14. října 2013