Neplacení povinného ručení

 

Pokud máte doma vozidlo, kterým jezdíte a neplatíte za něj povinné ručení nebo auto máte registrované a jenom s ním nejezdíte a platby neplatíte, můžete se dostat do pěkného průšvihu. Sankce za neplacení povinného ručení jsou od roku 2009 pěkně vysoké a tak by mohl být výsledný dluh a pokuta hodně nepříjemnou záležitostí. Povinné ručení auta přitom není tak závratné.

Co může hrozit?

Nezaplacené povinné ručení pak může vyšplhat na velmi vysokou částku. Přitom je to tak snadné. Pokud mám nové auto, jsem nucen jej co nejdříve nahlásit a registrovat do registru vozidel. Pokud automobil prodávám nebo se mění majitel, je nutno tuto skutečnost také co nejrychleji uvést. Mám-li automobil doma a nepoužívám-li jej, je nejjednodušší vyřadit vozidlo z registru či ho přihlásit do depozitu.

Nejste si jisti, jak to s vozidlem vlastně je? Toto vše je uvedeno v registru vozidel. Zjistíte, zda je na vás nějaký vůz registrován, zda máte všechny platby zaplacené a jestli je pojistná smlouva vůbec platná a obsahuje všechny důležité a aktuální údaje.

Zákonné pojištění vozidel je pak zpětně vymáháno od České kanceláře pojistitelů a na základě novely zákona číslo 168/1999 sbírky je sankce stanovena na 50 až 70 Kč za jeden den a u větších automobilů je tato částka na úrovni až 300 Kč.

Jak se počítá celkový příspěvek?

Sankce neboli příspěvek do garančního fondu lze snadno vypočítat. Je to vzorec, kdy se násobí počet dní a denní sazba za neplacení vozidla. K tomu se přičtou náklady uplatnění. A věřte, že za rok je to opravdu vysoká částka.

Pokud je zjištěno, že vaše vozidlo není registrováno, ČKP vás vyzve k nápravě. Máte na to 30 denní lhůtu, kdy lze peníze uhradit a doložit veškeré papíry dokazující nápravu. Pokud tak neučiníte, řeší se vše nejčastěji soudní cestou. Náklady prohraného soudu samozřejmě i zvyšují konečnou sumu, kterou je třeba zaplatit.

Datum poslední úpravy: 21. srpna 2013