Kdo a kdy má nárok na lázně?

 

Není to tak dávno, kdy se v médiích objevila informace, že se člověk na léčebný pobyt do lázní nemá šanci dostat. Není tomu tak. Jen došlo na pár změn a úprav, které se většiny pacientů, kteří doopravdy pobyt v lázních potřebují, netýkají.

Jaké jsou nové změny?

Dříve byly lázně předepisovány bez kontroly a každému, kdo si o ně řekl. Často šlo i o 4 týdenní nebo 5 týdenní pobyty, které hradily pojišťovny. V roce 2012 však došlo k úpravě zákona a byla vydána novela. Ta upravuje pobyt v lázních předepsaný lékařem na dobu maximálně 3 týdnů. Jiné zásadní změny nepřišly.

Hlavním důvodem změn jsou samozřejmě úspory. Pobyt v lázních je pro pojišťovny velmi drahý a snaží se tak profiltrovat lidi, kteří do lázní jezdili na dovolenou a pacienty, kteří lázně opravdu potřebují. Nárok na lázně máte jen 1x za rok!

Jak na to?

Jak se dostat do lázní? Pobyt v lázních si můžete buď zaplatit soukromně nebo je můžete mít zdarma či s doplatkem na předepsání od doktora. Postup je snadný. Na základě odborného lékaře, který vydá doporučení pro pacienta, pak pacientův osobní praktický lékař posoudí doporučení a navrhuje konkrétní typ a místo lázeňské péče. To vše konzultuje s pacientem.

Po návrhu a doporučení praktického lékaře je pacient posouzen revizním lékařem zdravotní pojišťovny. Ten pak schvaluje, zda je lázeňský pobyt pacientovi uznán. Pokud je pak schválena pracovní péče, pacient je v době pobytu v pracovní neschopnosti a má proplácen pobyt, stravování i léčbu zdravotní pojišťovnou. Pokud je však jen schválena příspěvková péče, pacient si ubytování a stravování hradí sám a pojišťovny proplácí jen léčbu. Pacient pak čerpá svou dovolenou.

Datum poslední úpravy: 21. srpna 2013