Bonus a malus u pojištění

 

Pokud máte pocit, že pojišťovně někdy absolutně nerozumíte a hlavně termíny malus a bonus jsou pro vás něčím neznámé, podívejme se na rozdíl mezi těmito pojmy a jejich využití v praxi. Mohou totiž rozhodnout o tom, zda je pro vás vybrané pojištění vůbec výhodné.

V praxi

Bonus a malus jsou motivační prvky u pojištění, které mají klienta pojišťovny motivovat k určitému chování, které mu pak může například zlevnit výši pojistného. Konkrétně u povinného ručení pak může bonus představovat slevu na pojistném, pokud budete jezdit bez nehod a malus, to je pak takové znevýhodnění, tedy přirážka, pokud byste nehody měli častěji, než ostatní.

Pokud zůstaneme u povinného ručení, má nás právě bonus motivovat k tomu, abychom jezdili bezpečněji a opatrněji. Vyděláte na tom vy i pojišťovna. Kromě zvýšení bezpečnosti provozu vám pak pojišťovna může dát slevu na pojistném ve výši několika procent. Což je jistě výhodné. Naopak pojišťovna si pak pojistí to, že vy díky bezpečnému provozu nebudete mít nehodu a pojišťovna ji nebude muset vyplácet.

Výše bonusu a malusu

Zpravidla je bonus nebo malus ve výši 5%. O tuto procentní hodnotu je pak navýšena nebo snížena částka pojistného. Pojišťovny toto úročí každých 12 měsíců. Právě potom se vám změní částka pojistného.

Má to několik výhod, ale záleží na konkrétní pojišťovně. Některé pojišťovny totiž snižují částku každý rok (či zvyšují), jiné například až po 3 letech, kdy je snížení rovnou 15%. Pojišťovny umožňují i převod bonusu nebo jeho delší akumulaci a lze tak po několika letech dosáhnout i slevy až 65%!

Mnohé pojišťovny tyto manipulace s pojistným dělají samy a vás informují v pravidelném výpise. Jiné ale částky neupravují a je nutné se informovat či tuto funkci aktivovat, abyste netratili a nepřišly zbytečně o své peníze.

Datum poslední úpravy: 20. listopadu 2013