Amortizace vozidla

 

Stále častěji se setkáváme s pojmem amortizace auta. Toto označení používají především pojišťovny a často se jím ohrazují hlavně v případech, kdy je třeba opravit poškozené pojištěné vozidlo a dochází k výměně nového dílu.

Co je to amortizace?

Pojem amortizace má několik významů a co se týče použití tohoto pojmu u vozidla, není nikde amortizace definována. Proto je její užití většinou tak problematické. Mělo by jít o odpisy, snižování hodnoty vozidla v důsledku fyzického používání. Tedy pokud vozidlem jezdíme, znehodnocuje se a dochází k amortizaci.

V legislativě však tento pojem není definován a proto výpočet amortizace, hlavně pokud jde o pojistné plnění, je velmi sporný. Samotné vozidlo má totiž nějakou hodnotu, za kterou jsme si jej pořídili. V důsledku pravidelného používání se sice jeho cena snižuje, ale nelze přesně specifikovat, jak rychle a v jaké výši.

Zneužití amortizace

V poslední době se setkáváme se stále častějším zneužitím amortizace vozidla ze strany některých pojišťoven. Především zneužívají tento pojem pojišťovny, které se chtějí vyhnout vyplácení pojistného plnění a proplácení opravy automobilů po nehodě. Poukazují na to, že pokud si vyměníme nový díl na automobilu, zvyšuje se jeho hodnota a v důsledku amortizace nemohou zaplatit celou opravu a klient si tím musí značnou část hradit sám.

Jak poukazuje i řada odborníků, jelikož amortizace není nijak definována, je její výpočet velmi náročný a každý ji může určit poněkud jinak. Existují speciální internetové kalkulačky, které sice mohou určit přibližnou hodnotu, ale pro konkrétní výpočet musí být účastněn odborník, který zhodnocuje řadu faktorů. Amortizace vozidla je ale přirozený proces, který provází každou zakoupenou a používanou věc.

Datum poslední úpravy: 28. listopadu 2013