Časté otázky

Obecné dotazy na pojišťovny:

Dá se pojistit přes telefon nebo internet?

Ano, vybrané druhy pojištění můžete sjednat dokonce přímo na tomto portále.

Vybral jsem si novou pojišťovnu, jak zruším smlouvu s tou starou?

V případě, že chcete ukončit platnost stávající smlouvy, tak musíte kontaktovat současnou pojišťovnu, což jde ale většinou i pomocí formuláře o zrušení smlouvy na jejich webových stránkách. Do žádosti určitě budete uvádět číslo pojistné smlouvy, důvod žádosti o zrušení smlouvy a bankovní účet pro eventuální přeplatek. Formulář poté vytisknete a pošlete na kontaktní adresu, kterou najdete například i na našem portále v přehledu všech pojišťoven.

Jak rychle dokážou pojišťovny zlikvidovat škodnou událost?

Tato doba je samozřejmě jiná u každé pojišťovny. V zásadě ale platí, že pojišťovny se snaží vše vyřídit v co nejkratší době několika dnů a po skončení řízení nezbytného ke zjištění okolností nastalé pojistné události a stanovení výše pojistného plnění dávají pokyn k výplatě pojistného. Není-li známa v krátké době celková výše škody, tak některé pojišťovny dokonce poskytují zálohy na pojistná plnění, než je ukončen proces likvidace pojistné události. Jiný případ může nastat u podezřelé pojistné události, kterou se likvidátoři snaží došetřit a může dojít k prodloužení doby vyřízení.

Co jsou to asistenční služby?

Asistenční služby jsou součástí mnoha pojištění. Nejčastěji o nich slyšíme v souvislosti s povinným ručením nebo havarijním pojištěním, ale mohou být i u cestovního pojištění nebo například u pojištění domácnosti. Vždy představují balíček právní, technické nebo administrativně právní pomoci při pojistné události. Jejich rozsah závisí na pojistných podmínkách konkrétní pojišťovny. Telefonní číslo na asistenční službu povinného ručení bývá uvedeno na zelené kartě nebo kartičce asistenčních služeb.

Dotazy na pojištění vozidel:

Prodal jsem auto a chtěl bych zrušit pojistnou smlouvu, jak mám postupovat?

Musíte sám požádat o zrušení smlouvy, protože autobazar za vás zrušení, jako v některých případech při koupi, neprovede. Pojistná smlouva pro povinné ručení bude zrušena ke dni, kdy bude pojišťovně doručena žádost klienta o zrušení pojištění z důvodu prodeje. Je třeba vrátit pojišťovně podle platných smluvních podmínek i doklad o pojištění a zelenou kartu.

Je možné převést převod pojistného bonusu ze starého auta na nové?

Bezeškodný průběh lze u většiny pojišťoven převést i ze zaniklé smlouvy. Podmínkou ovšem zpravidla je, že jste schopen prodej starého auta uskutečnit do 60 dnů od počátku nového pojištění. V případě nedoložení potvrzení v této lhůtě od počátku nového pojištění, bude pojistné upraveno na základní sazbu.

Dotazy na cestovní pojištění:

Odjíždím narychlo do zahraničí, mohu se nějak šikovně bleskově pojistit?

Ano, cestovní pojištění si můžete klidně v den odjezdu sjednat z pohodlí domova přes telefon nebo online přes internet. Platit můžete platební kartou nebo v hotovosti, to se ale musíte před odjezdem zastavit v pobočce vybrané pojišťovny. U některých pojišťoven je důležité sjednat cestovní pojištění ještě na území České republiky.

Co obsahuje běžné cestovní pojištění zahrnuté do ceny zájezdů?

Tato běžná pojištění zpravidla obsahují pouze asistenční služby a pojištění léčebných výloh. Proti dalším rizikům se už musíte zvlášť připojistit.

Jak se chránit proti zrušení zájezdu z různých příčin?

Pojištění storna zájezdu poskytuje většina pojišťoven. Sjednat ho je nejlepší již při rezervaci zájezdu, pak vás totiž ochrání ještě před první splátkou zájezdu.

Jsou z cestovního pojištění hrazeny i záchranářské práce v horách nebo při turistické nehodě?

Většina pojišťoven řeší tyto případy individuálně. Důležité bude, zda došlo k záchranné operaci ze závažných nepředvídatelných příčin nebo ji klient vyvolal sám svou neodpovědností nebo nerespektováním výzvy například horské služby. V prvním případě se většina pojišťoven snaží částku uhradit, včetně lékařských výloh, ve druhém případě náklady pojišťovna téměř jistě hradit nebude nebo je na vás bude dokonce dodatečně vymáhat.

Dotazy na zdravotní pojištění:

Je nutné platit regulační poplatky i za děti?

Ano, je to podle zákona povinné. Regulační poplatky neplatí jen děti a mladiství do 18 let, kteří jsou chronicky nemocní a jejichž zdravotní stav je ohrožen. Od dubna 2009 byl pouze snížen roční limit u dětí na 2500 Kč oproti dřívějším 5000 Kč. Které poplatky se ve zdravotnictví aktuálně platí najdete podrobněji v tomto článku.

Platí se poplatky u lékaře i v případě preventivních prohlídek?

Ne, u žádných preventivních prohlídek by lékaři vybírat poplatky neměli.

Budu ve všech zemích Evropské unie bezplatně ošetřen, když mám pouze běžné (povinné) zdravotní pojištění?

Budete ošetřen, ale pouze ve veřejných zdravotnických zařízeních a v omezeném rozsahu. V některých zemích budete muset za zdravotní péči zaplatit i v hotovosti a teprve po návratu do Česka svoji pojišťovnu požádáte o dodatečné proplacení. Často stejně musíte zaplatit za ošetření, léky nebo pobyt v nemocnici v té dané zemi stanovenou spoluúčast. V soukromých zdravotnických zařízeních budete muset ošetření vždy uhradit ze svého.