Zdravotní pojišťovny mají novou povinnost zasílat klientům výpisy

vloženo: 28 / 11 / 2011

  Zdravotní pojišťovny mají novou povinnost zasílat klientům výpisy

V roce 2013 přibudou k výpisům bankovních účtů ve schránkách českých občanů i výpisy účtů u zdravotních pojišťoven. Český parlament totiž v listopadu schválil změnu zákona, která pojišťovnám nařizuje automaticky jednou za rok poslat všem klientům sumu, jenž uhradila za jeho zdravotní péči.

Jak to ale už v Česku bývá, tak z dobře myšleného zákona zbylo díky nátlaku lobbistů jen torzo. Zákon navíc nebyl schválen jako součást novely zákona o zdravotním pojištění, ale jako "přílepek" k zákonu o inkasním místu. Některým zástupcům pojišťoven se totiž nelíbilo, že výpisy by bylo možné zasílat jen papírovou formou. Kvůli tomu je bude možné zasílat elektronicky, čehož se budou snažit využít všechny zdravotní pojišťovny, protože tak ušetří i několik milionů.

Zdravotní pojišťovny ve svých argumentech uváděly dokonce odhad celkové sumy za výpisy až 500 milionů korun. Elektronicky emailem by to měla být suma 100 tisíc korun. Vzhledem ke zkušenostem českých občanů s nefungujícími a drahými datovými schránkami a miliardami za IZIP to musíme brát s rezervou.

Dalším paradoxem je fakt, že ve výpisu bude pouze suma, protože zdravotní dokumentace by podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera mohla obsahovat velmi citlivé údaje. Ve výsledku se tak pacient nedozví nic kromě roční sumy a o podrobný výpis bude muset stejně jako doposud požádat. A za to se zdá i optimistická suma nákladů 100 tisíc velmi drahá.

Opatření se navíc projeví až za dva roky, kdy pojišťovny pacientům zašlou automaticky údaje za rok 2012, odkdy nařízení platí. Každý občan České republiky by měl svůj výpis obdržet do 31. května 2013.