VZP přispívá na bezlepkovou dietu

vloženo: 20 / 6 / 2013

  VZP přispívá na bezlepkovou dietu

Celiakie je celosvětově rozšířené onemocnění, které se týká jak dospělých, tak ale i dětí. Jde totiž o hereditární autoimunní onemocnění vyvolané nesnášenlivostí lepku. Lepek, neboli glutén, se vyskytuje hlavně v rostlinné stravě. Je to komplex obsažený především v povrchní vrstvě obilných zrn. Spolu se zpracováním mouky se dostává do všech produktů, které se z ní vyrábějí. Štěpné produkty lepku pak u těchto geneticky citlivých osob vyvolávají značné problémy. Jde vlastně o alergii na lepek.

Tato alergie vyvolává nepřiměřenou reakci našeho imunitního systému, který se nadále musí velmi bránit a neustále tvoří protilátky. Celiakie příznaky jsou pak velmi nebezpečné. Může to být zánět sliznice tenkého střeva, silné průjmy, chudokrevnost, velký váhový úbytek nebo i celková porucha somatického a psychického vývoje

Bezlepková dieta

V tom případě tedy přichází na řadu všem známá bezlepková dieta. Lepek je nutno z potravy absolutně vyloučit. V případě, že bychom jej ve stravě nechali a dále konzumovali potraviny obsahující lepek, může se jednat i o hazard se životem. Záněty se rozšiřují dále a ohrožují i další orgány našeho těla.

Současná medicína řešení má a léčba není nijak složitá. Jak jsme si již řekli, je nutno lepek z potravy celoživotně vyloučit. Zbavíme se nejen těchto výše uvedených projevů, ale přidružených alergií. Je nutné tedy konzumovat bezlepkové potraviny.

Bezlepkové potraviny jsou jediným efektivním a trvalým řešením při alergii na lepek. Potraviny neobsahují lepek (glutén) a nezpůsobují pak zdravotní problémy pacientům. Je třeba ale upozornit na to, že i když toto omezení vypadá strašidelně, pacient může konzumovat mnoho potravin jako člověk nedodržující tuto dietu, jelikož se dnes řada potravin běžně obsahující lepek vyrábí novým způsobem.

VZP a přípěvek

Všeobecná zdravotní pojišťovna přispívá značnou částku v programu Zdravý život. Do tohoto programu se může připojit každý pojištěnec VZP a může tak ročně získat až 6000 Kč příspěvek na bezlepkové potraviny. Jelikož se toto onemocnění týká v České republice asi 100 000 lidí, je tento příspěvek značnou pomocí.

VZP ale i zvýšila strop, do kdy lze o tento příspěvek žádat. Z původních 19 let je možné o něj žádat až do 26 let, pokud dítě studuje a není zaopatřené. Všeobecná zdravotní pojišťovna tak přispívá vůbec nejvyšší částku na toto onemocnění v naší republice.