Vyplatí se při sepisování pojistky říkat vše?

vloženo: 9 / 5 / 2013

  Vyplatí se při sepisování pojistky říkat vše?

Založení pojistky a vyplňování k tomu potřebných formulářů není nic příjemného. Často se setkáváme s detailními údaji, které je třeba pečlivě vyplnit. Největším problémem však je, zda opravdu vyplnit vše tak, jak se to doopravdy má anebo některé informace zatajit. Nezřídka k tomu nabádá i sám pojišťovací agent. A to jen z důvodu, aby smlouvu s námi jako novým potencionálním klientem uzavřel.

Přece se nic nemůže stát

Vyplňování těchto formulářů zpravidla probíhá pod dohledem pojišťovacího zprostředkovatele. To ovšem neznamená, že bude ze své vlastní iniciativy zkoumat každý vyplněný údaj.

Normální člověk, který netrpí nějakými závažnými chorobami, většinou nepotřebuje ani vyjádření lékaře. Pouze podle vlastního úsudku a vědomí by měl vyplnit pravdivé údaje. Tedy například, zda je kuřák nebo ne, zda má obezitu, zda trpí nějakou chronickou chorobou, zda je aktivní registrovaný sportovec nebo jaké má povolání. Všechny tyto faktory následně ovlivňují výši pojistného a i pravidelnou částku za pojistku.

Životní pojištění se může lehce lišit od klasického krytí zdravotních rizik. Více informací jistě najdeme na životní pojištění srovnání na webu pojišťoven. Ovšem v tomto případě se hledí i na důchodový věk, kdy je životní pojištění omezeno nějakou věkovou hranicí. Dále opět hraje významnou roli nadváha, kouření nebo opět mají jiné podmínky sportovci. A i zde je vyžadováno pravdivé a úplné vyjádření bez jakéhokoliv zatajení. Co se ale může stát, zatajíme-li nějaká rizika a pojišťovna na to přijde?

Zatajení odhaleno

Podívejme se na konkrétní příklad. Při vyplňování pojistné dokumentace jsme zaškrtli kolonku, že nejsme kuřáci. Přestože jsme v té době ještě kouřili a slibovali si, že od příštího měsíce přestaneme. Samozřejmě, že to se nepodařilo a kuřáky jsme byli bez přestání. Při pojistné události se však na tento stav přišlo a pojišťovna proto okamžitě zareagovala snížením vyplacené částky v řádu desítek procent.

A to mohou být následky ještě horší. Nejen, že může být vyplacená částka rapidně snížena, ale ještě může pojišťovna stopnout vyplácení peněz úplně. Vše záleží na obchodních podmínkách, které je třeba si řádně před uzavřením smlouvy přečíst. V nejzazších případech totiž může pojišťovací institut udělit i penále.