Vláda chce zvláštní daň pro pojišťovny

vloženo: 3 / 4 / 2013

  Vláda chce zvláštní daň pro pojišťovny

Vláda České republiky hledá stále usilovněji jakoukoliv možnost zalepení děr v našem státním rozpočtu. Nedávno tento fakt zasáhl vinaře, kteří se snaží zatím proti tomu bojovat, nyní se Ministerstvo financí zaměřilo na pojišťovny. Rádo by zavedlo speciální sektorovou daň, která by do státního rozpočtu přinesla ročně několik miliard korun.

Různé názory

Jak tomu tak bývá, i teď jsme svědky hned několika názorů na tento druh vybírání peněz do státní kasy. Ministerstvo financí je dlouhodobě kritizováno za přehnané výběry daní. V porovnání se zbytkem Evropy jsme opravdu na vrcholu. Ovšem na druhou stranu se náš rozpočet potýká s nedostatkem peněz, které by se následně daly použít do veřejného sektoru. Problém je však dlouhodobý a tak se i diskuze vedou dlouhá léta.

S novou sektorovou daní, kterou by musely platit pojišťovny, však ministerstvo přišlo poprvé v nedávných Otázkách Václava Moravce v TV. Samotné ministerstvo by chtělo každým rokem do státního rozpočtu získat hned několik miliard. Samozřejmě se tento postup nelíbí zástupcům pojišťoven, kteří dodávají, jak je to zbytečné.

Pracná administrativa

Ministerstvo však oponuje tím, že je třeba opravdu každé koruny, kterou mohou právě i pojišťovny uvolnit a navíc se prý nejedná o nic nepřirozeného. Ve srovnání se západem totiž pojišťovny do státní kasy dávají minimum peněz. Ty ovšem argumentují, jak je to pro ně zbytečná zátěž, bylo by potřeba mnoho složité administrativy a jednotky miliard nakonec opravdu státnímu rozpočtu nepomohou.

Samotné ministerstvo přiznává, že se jedná zatím pouze o úvahu a bylo by tedy nutné vše řádně připravit. Každá tato změna vyžaduje dlouhou přípravu a změnu v některých vyhláškách či dokonce zákonech. Administrativa s tím spojená by sice byla náročná, ale jednotky miliard korun nejsou zanedbatelné.

Pouhé přípravy však vyžadují i konzultaci s pojišťovnami. Zde ale nastává obava, zda se nejedná o zbytečnou zátěž a zda by taková sektorová daň neohrozila existenci některých pojišťoven. Z dlouhodobého hlediska tyto změny vyžadují dlouhou přípravu, ale je zde snaha toto prosadit již od nového volebního období.