V některých situacích se vyplatí uzavřít krátkodobé povinné ručení

vloženo: 5 / 10 / 2011

 

Povinné ručení se nejčastěji uzavírá na období jednoho roku. Může se ale stát situace, že plánujete prodej či vyřazení vozidla z registru, ale nestihnete to už provést do konce stávajícího pojistného období.

Platit si nové pojistné na celý rok je zbytečné a drahé, riskovat stav bez zelené karty se však nemusí vyplatit kvůli vysokým pokutám. Právě pro tyto případy je určen produkt nazvaný krátkodobé povinné ručení, což je smlouva uzavřená zpravidla na období od 14 dnů do 3 měsíců. Během této doby pak můžete v klidu dořešit případný prodej či likvidaci vozidla.

Pokuty za neuhrazení příspěvku za povinné ručení od 1. ledna 2009 činí podle objemu motoru mezi 20 - 300 korunami denně, pro osobní automobily je tato suma obvykle v rozmezí mezi 50 - 70 korunami za den. Při nesjednání povinného ručení vám ovšem hrozí ve správní řízení finanční postih od 5000 do 40 000 korun. Od Policie ČR potom hrozí další pokuty. Navíc platí, že nehodu hradí ten, kdo ji způsobil a v případě absence povinného ručení to mohou být statisícové až miliónové sumy.

Naproti tomu krátkodobé povinné ručení najdete v nabídce téměř všech pojišťoven a jeho cena činí od 95 Kč za jeden měsíc u Podnikatelské pojišťovny až po několik stovek za několikaměsíční pojištění.