V ekonomické krizi se Češi snaží o pojistné podvody ve velkém

vloženo: 20 / 1 / 2012

  V ekonomické krizi se Češi snaží o pojistné podvody ve velkém

Téměř všechny pojišťovny hlásí za rok 2011 rekordní nárůst pojistných podvodů. Jen u největší České pojišťovny činí nárůst 22 %. Češi se už navíc nezaměřují pouze na podvody s autopojištěním, ale vzrostly i machinace s životním pojištěním a pojištěním odpovědnosti.

„Již historie ukázala, že vždy, když se zhoršuje finanční situace, jsou lidé více náchylní k podvodné činnosti. Co jsme ale viděli vloni, předčilo naše nejhorší očekávání. I jinak bezúhonní lidé se často snížili k trestné činnosti a pokusili se nějakým způsobem podvést pojišťovnu," uvedl Ludvík Bohman, vrchní ředitel Úseku vnitřních věcí České pojišťovny.

Detektivové České pojišťovny v loňském roce odhalili podvody za více než 338 milionů korun, což je o 22 % více než v roce 2010, kdy na pojistných plněních zachránili 278 milionů korun. To je vůbec nejvyšší číslo ve 185 leté historii naší největší pojišťovny. Podvodníci se stále častěji orientují na vyšší částky a nezdráhají se spáchat podvod i za desítky milionů korun.

Nárůst podvodů hlásí téměř všechny pojišťovny

Česká pojišťovna ale rozhodně není jediná, podobné výsledky hlásí i další pojišťovny. Allianz zjistila v loňském roce 1347 případů pojistných podvodů za téměř 102 milionů korun, předchozí rok to bylo přitom jen 85 milionů. U další pojišťovny Generali hlásí odhalených podvodů za 74 milionů korun, přitom ještě v roce 2008 zde měli podvody jen za 10 milionů korun.

U Generali jsou novinkou případy takzvaných „dvojčat". Převážně se jedná o luxusní automobily s pojistnou částkou vyšší než 1 milión korun, která je pro organizované podvodníky již zajímavá, protože se o ni následně chtějí podělit. Princip je jednoduchý, stejně jako jeho řešení. Vozidlo, které je legálně zaregistrováno v zahraničí, se v ČR přihlásí na falešné doklady. Po čase vyjedou lapkové s vozem do zahraničí, kde nahlásí odcizení. Tento postup využívají především pro legalizaci kradených vozidel a jejich další transport do třetích zemí.

Číslo 526 podvodů a uchráněné hodnoty za 22 milionů jsou také úctyhodné, ale u pojišťovny Uniqa znamenají jako u jedné z mála pojišťoven mírný pokles proti roku 2010. I zde ovšem hlásí nárůst podvodů v oblasti pojištění osob, zejména životního, úrazového a cestovního.

S časem se totiž mění rozložení podvodů napříč jednotlivými druhy pojištění. Zatímco ještě před několika lety tvořily podvody z autopojištění zhruba 70 % ze všech odhalených podvodů a životní a úrazové pojištění necelých 5 %, dnes je tomu jinak. „Stále sice platí, že se většina podvodů týká pojištění motorových vozidel, intenzivně však roste objem odhalených podvodů v pojištění majetku a odpovědnosti za škodu," dodal Ludvík Bohman z České pojišťovny.

Lidé se snaží fingovat úrazy a invaliditu

Kromě odhalení nahraných dopravních nehod či krádeží vozidel, záměrně založených požárů nejrůznějších objektů nebo smyšlených úrazů (nezřídka se spoluprací lékařů) detektivové České pojišťovny loni zjistili i fingování trvalé invalidity poškozeného po dopravní nehodě. Poškozený po přitom uplatnil vůči České pojišťovně nárok na pojistné plnění ve výši 5 milionů korun z důvodu újmy na zdraví způsobené srážkou s vozidlem. Své nároky prokázal lékařskými posudky, které dokazovaly těžkou újmu na zdraví, trvalou invaliditu a doživotní upoutání na lůžko.

„Vzhledem k některým nesrovnalostem v celém příběhu se do věci vložili naši detektivové, kteří zjistili, že poškozený nejenže není trvale invalidní a upoután na lůžko, ale bez problému pracuje a čile se účastní společenského života v restauračních zařízeních v okolí svého bydliště. Do těchto restaurací přitom kupodivu docházel sám, bez jakékoli opory či doprovodu. Pojistné plnění jsme tedy na základě výsledků šetření samozřejmě odmítli a na zázračně uzdraveného invalidu podali trestní oznámení," objasnil celou kauzu Ludvík Bohman.

Před finančním úřadem číhala skokanka

U Allianz zase řešili případ ženy - skokanky, která úmyslně vyčkávala u chodníku před jedním z pražských finančních úřadů a vrhala se pod kola aut nervózních občanů vycházejících z úřadu. Snažila se tak uplatnit na postižených řidičích několikerý otřes mozku, zhmoždění v obličeji a poranění páteře. Situaci nakonec pomohl objasnit svědek z protějšího domu, který ženu několikrát pozoroval, protože mu přišla podezřelá a pokládal ji za zlodějku.

„Pokud se řidič domnívá, že by mohlo jít o pojistný podvod, měl by to neprodleně sdělit pojišťovně. Rozhodně nic nezkazí pokud bude mít rovnou i výpovědi svědků. Někdy jde na podporu argumentů použít i záběry kamerového systému," radí Tomáš Klofát, ředitel úseku likvidace škod Allianz.

Dalším, spíš kuriózním podvodem byl případ pojištěnce, který uvedl, že při chůzi ze schodů zakopl a při následném pádu si zlomil tři zuby. Ošetřující zubařka, kupodivu jiná, než ke které klient pravidelně chodil, konstatovala, že korunky zubů č. 24, 25 a 26 jsou skutečně zlomeny. „Naše detektivy upoutalo, že pacient nehlásil zároveň i poranění tváře, vyžádali jsme si proto zdravotní dokumentaci jak od ošetřujícího, tak původního lékaře a jejich porovnání přineslo překvapivé zjištění. V roce 2007 si totiž vykutálený klient nechal chybějící zuby z důvodu paradentózy postupně vytrhnout. Bylo tedy nad slunce jasné, že se jedná o pokus o pojistný podvod a v tomto smyslu tedy i klientovi sděleno trestní oznámení," potvrdil Bohman.