Sazby životního pojištění pro ženy a muže se sjednotí

vloženo: 15 / 10 / 2012

  Sazby životního pojištění pro ženy a muže se sjednotí

Sjednocení sazeb má za následek vládní novela zákonů o pojišťovnictví, kterou Sněmovna v prvním čtení podpořila. K dalšímu schvalování ve druhém čtení se má vrátit zhruba v listopadu po projednání předlohy ve výborech.

Novelu zákona si vynutilo rozhodnutí Soudního dvora Evropské Unie, podle něhož jsou nižší pojistné sazby pro ženy v rozporu s principy rovného zacházení s muži. Pojišťovny mají sjednotit sazby pro obě pohlaví do letošního 21. prosince. Dosud se sazby odlišovaly vzhledem k tomu, že se ženy dožívají vyššího věku. Tento fakt pro pojišťovny znamenal nižší riziko předčasného úmrtí než u mužů. Nově tedy ženy v zájmu rovnoprávnosti budou platit stejně vysoké pojistné jako muži. "V zásadě nám nic jiného nezbývá," uvádějí pojišťovny. Na českém trhu se nyní používá pohlaví jako faktor pro stanovení pojistného především u životního pojištění, u důchodového pojištění, u pojištění nemoci a u některých úrazových pojištění. Žena má tyto sazby vzhledem k vyššímu věku nižší. Nové opatření podle expertů zdraží ženám rizikové pojištění až o 80 procent a také se podraží pojištění nemoci a některá úrazová pojištění. Naopak mužům se zdraží patrně pouze komerční důchodové pojištění, o které není na českém trhu skoro zájem.

Předseda sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný poukázal na to, že pojišťovny se po sjednocení sazeb budou muset vyrovnat s několika problémy u výpočtu parametrů pojistného kvůli fyzickým odlišnostem žen a mužů. Budou tak určité aspekty jen pro muže a jiné jen pro ženy. Boris Šťastný tak chce ještě s příslušným evropským úředníkem, který toto navrhl, prodebatovat témata, jak je možné pro ženu sjednotit pojistná rizika onemocnění prostaty nebo pro muže onemocnění mléčné žlázy.

Doposud zhruba 6 z 10 žen o tomto zdražení vůbec neví

Přitom každý druhý Čech, který již o zdražení slyšel, s ním nesouhlasí. Tyto výsledky ukázal celorepublikový průzkum společnosti. „Zdražení, které zatíží řadu rodinných rozpočtů, si v ostatních evropských zemích vysloužilo větší pozornost. Změna, která zrovnoprávňuje pohlaví, u nás byla zprvu vnímána pozitivně, avšak nyní se začíná jasně ukazovat, že to bude muset někdo zaplatit," říká Tomáš Rampula, hlavní analytik společnosti AWD, která průzkum prováděla. Po odsouhlasení této evropské novely senátem tak cena životního rizikového pojištění se může pro ženy změnit v řádech až desítek tisíc korun. Podle odborníků se sjednocení výše pojistného stane horkým tématem letošního podzimu.