Pro koho je II. pilíř důchodové reformy?

vloženo: 21 / 1 / 2013

  Pro koho je II. pilíř důchodové reformy?

Druhý pilíř důchodové reformy velmi stručně znamená, že stát občanům umožnil, aby část peněz, které dosud putovaly do státní kasy, přesměrovali sami na spořicí konta v penzijních společnostech.

Avšak sami lidé zatím nic neřeší, jak uvádí pojišťovny, které čekaly větší zájem o důchodové pojištění. Prozatím na pobočky penzijních fondů dorazilo poměrně málo lidí. „ČNB musí nejprve fondům schválit registrace pro distribuce produktů. Není to tedy otázkou prvního dne, reálně začneme nové spoření nabízet nejspíše až v polovině ledna," uvedl mluvčí Allianz PF.

Všem klientům, kteří uvažují buď o II. či o III. pilíři, se doporučuje, aby si prověřili institut, u kterého si chtějí penzijní připojištění sjednat. Každá pojišťovna či osoba, která jim pojištění nabízí, musí být registrovaná u České národní banky. Seznam lidí a institucí, které registraci mají, je k dispozici na internetových stránkách ČNB. Důkladné zvážení a opatrnost se při vstupu do II. pilíře vyplatí. Vstup je trvalý, nejde ho vzít zpět. Fondy budou čtyři s různým rizikem a výnosem - fond státních dluhopisů, konzervativní, vyvážený a dynamický.

A pro koho?

Zájem lidí o nové spoření se nepředpokládá nijak enormní a to z důvodu, že vstup do II. pilíře je zajímavý přibližně pro jednoho z deseti občanů. Sjednání smlouvy včetně posouzení investičního profilu zájemce trvá zhruba půl hodiny. Není to nijak časově náročný úkon a budete k němu potřebovat jen průkaz totožnosti. Po uzavření smlouvy jako klient informujete svého zaměstnavatele o zřízení 2. důchodového pilíře a ten provede úpravu plateb do systému. Poplatky za vedení penzijních účtů jsou stanoveny přímo zákonem v důchodové reformě a to od 0,3 do 0,6 procenta podle typu spoření.

„Všeobecně lze říci, že druhý pilíř lze doporučit lidem s průměrným a vyšším příjmem, které čeká odchod do důchodu minimálně za 25 let. Právě těchto nyní ekonomicky aktivních občanů se nejvíce dotkne nepříznivý demografický vývoj vlivem postupného stárnutí obyvatelstva, díky němuž se stává současný průběžný systém dlouhodobě neudržitelným," uzavírá David Kučera z Partners. Jednotlivé penzijní společnosti chtějí během ledna spustit masivní informační a reklamní kampaně, aby lidem sami vysvětlily, v čem druhý důchodový pilíř spočívá.