Příspěvek na očkování proti rotavirům si u VZP letos vyzvedlo už bezmála 5.000 klientů

vloženo: 10 / 12 / 2013

  Příspěvek na očkování proti rotavirům si u VZP letos vyzvedlo už bezmála 5.000 klientů

Jak uvedla sama VZP pojišťovna, finanční příspěvek na očkování proti rotavirům si vyzvedlo téměř pět tisíc pojištěnců. Rotaviry ohrožují především malé děti a očkování proti nim je jedinou účinnou obranou. Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí plně hrazené nebo částečně hrazené očkování a zájem o ně stále roste.

Rotaviry a příznaky

Rotaviry jsou velmi hojně se vyskytující viry, které jsou odolné, rychle se množící a pro naše imunitní tělo velmi nebezpečné. V největším nebezpečí jsou malé děti, ale některé rotaviry představují riziko i pro dospělou populaci. Viry se do našeho těla dostanou většinou orální cestou, tedy ústy. Malé děti, které chtějí ochutnat kde co, jsou tak v maximálním ohrožení. Ročně onemocní na celém světě přes 150 milionů dětí, půl milionů jich zemře a jenom v České republice je ročně hospitalizováno na 4 tisíce dětí.

Hlavními příznaky onemocnění patří problémy s trávením, vodnaté průjmy, horečky, křeče a bolesti v oblasti břicha, dále i zvracení a důsledkem toho všeho může být dehydratace. Objevit se mohou i těžší projevy, které by v nejkrajnějších případech mohly končit smrtí (velmi výjimečně). Samotná infekce většinou vymizí po jednom týdnu, nejčastěji jde o gastroentritidu. Děti se jí nakazí ve školce nebo v kolektivu dětí a nelze se jí takřka vyhnout. Existuje očkování, vakcína Rotarix. Ta ale není hrazena zdravotními pojišťovnami.

VZP pojišťovna příspěvky

Přestože například zmiňovaná vakcína Rotarix není hrazena zdravotními pojišťovnami, v rámci finančních příspěvků VZP na očkování proti rotavirům si však můžete požádat o její částečné proplacení. Příspěvky VZP, konkrétně pak z programu Chraňte své dítě, my vás podpoříme, dosahují výše 500 Kč na tuto vakcínu. Její maximální doporučená cena je 2600 Kč, tedy rodiče by neměli zaplatit více než 2100 Kč.

Jak v praxi příspěvek uplatnit? Než se na očkování proti rotavirům vypravíte, je nutné si v jakékoliv pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny vyzvednout voucher. Tam vám při očkování dětí lékař samotnou aplikaci potvrdí a vy si pak zpětně příspěvek vyzvednete.

Rostoucí trend

Jenom do poloviny letošního listopadu si voucher vyzvedlo na téměř 5 tisíc klientů. Příspěvky od VZP na očkování proti rotavirům letos přesáhnou hranici 3 milionů korun. Všeobecná zdravotní pojišťovna se tak již několik let po sobě snaží rodičům pomoci v rámci ochrany jejich dětí a hodlá v tom i nadále pokračovat.