Při nepřezutí pneu může pojišťovna krátit plnění pojištění auta

vloženo: 29 / 10 / 2013

  Při nepřezutí pneu může pojišťovna krátit plnění pojištění auta

Od 1. listopadu opět přichází v platnost zákon o silničním provozu s povinností mít na svém automobilu zimní pneumatiky. Nedodržení tohoto zákona se majitelům vozidla může značně prodražit. Přezutí na zimní pneu má totiž vliv i na pojištění vozidel a pojišťovny pak mohou výrazně krátit plnění pojištění vozidel.

Přezutí má smysl

Nejde jen o nesmyslné nařízení. Mnoho lidí si totiž myslí, že zimní a letní pneumatiky se liší svým jménem, jinak jsou shodné. Není to pravda, protože mají jak jiné složení, tak ale i hloubku dezénu a samozřejmě jinak uspořádaný vzorek. Zákon udává hloubku dezénu zimní pneu pro vozy do 3,5 tun na 4 mm a pro vozy těžší na hloubku 6 mm.

Navíc mají zimní pneumatiky výrazný vliv na chování vozidla. Například v čerstvě napadaném sněhu, břečce nebo na náledí vám mohou dokonce zachránit život. Brzdná dráha zimáků je hlavně až o 30% kratší, než při použití letních pneumatik. Přezutí má opravdu smysl a to i ve městech, na což silniční zákon myslí a nevymezuje žádné výjimky. Navíc pojišťovny si plnění této povinnosti budou více hlídat.

Zkrácení pojistného a sankce

Pojišťovny se chtějí výrazně zaměřit na dodržování této povinnosti, kterou řidičům zákon o silničním provozu ukládá. Při nehodě se tak budou zajímat, jaké pneu na vozidle aktuálně máte, ale bude se zkoumat i hloubka dezénu. Někteří řidiči totiž sice mohou mít zimní pneumatiky, ale často je mají na „doježdění" a tak hloubka vzorku může být dokonce i pod 2 mm.

Řešení pojišťovny mají prosté. V případě, že půjde o povinné ručení, může být toto zákonné pojištění plně vyplaceno, ale nejprve bude klientovi naúčtována sankce třeba až do výše právě vyúčtovaného plnění. Tu musí samozřejmě uhradit, jinak nebudou poté peníze vyplaceny. Havarijní pojištění to může mít obdobné nebo se zvýší spoluúčast. Pokud tedy dojde k nehodě s letními pneumatikami nebo nevhodnými zimními, pojišťovna může spoluúčast klienta až zdvojnásobit.

Záleží na situaci

Zástupci pojišťoven uvedly, že sankce nebo změna výše spoluúčasti nebude na základě použití pneumatik prováděna automaticky, ale bude vždy řádně individuálně prošetřena a podle toho se vybere řešení.