Povinné ručení v zahraničí: Ve kterých státech platí?

vloženo: 5 / 10 / 2011

 

V případě cesty do zahraničí je patrně prvním pojišťovacím produktem, na jehož zřízení pomyslíte, cestovní pojištění. Pokud však k výletům do sousedních států využíváte vlastní automobilové vozidlo, existuje ještě jedna mimořádně důležitá služba - povinné ručení, které můžete uzavřít i online.

Ze zákona máte povinnost zřídit si tento druh pojištění v tuzemsku, ovšem co dělat při zahraničních cestách? Platí povinné ručení i mimo Českou republiku? A ve kterých státech můžete prohánět vozidlo bez obav? V případě, že v cílové destinaci platí povinné ručení sjednané na území České republiky, nemusíte vůz zajišťovat žádným jiným způsobem.

Automobilové cestovatele navíc potěší fakt, že povinné ručení uznávají ve většině sousedních států na evropském kontinentě. Jedná se především o země Evropského hospodářského prostoru (EHP, EEA), popřípadě také některé další státy uvedené v prováděcí vyhlášce ministerstva zahraničí.

V případě, že si nejste jistí, zda konkrétní stát poskytuje povinné ručení českým řidičům, stačí prohlédnout zelenou kartu, kterou vám vydá pojišťovna při podpisu vaší smlouvy, případně doplní na vaši žádost. Tento doklad o sjednaném povinném ručení totiž obsahuje seznam značek států, který může sloužit jako jednoduchý a rychlý průvodce. Pokud není políčko se značkou země přeškrtnuto, můžete s klidným svědomím brázdit silnice a dálnice dané země.

Při výjezdech do států, kde pojištění sjednané na našem území neplatí (na zelené kartě je najdete jako přeškrtnutá pole), je potřeba zaplatit takzvané hraniční pojištění. To po vás budou požadovat příslušné orgány například v Rusku nebo Bělorusku.