Hlavní strana Aktuality Polepšení bytaři prozradili, co jim při loupení usnadňovalo práci
Polepšení bytaři prozradili, co jim při loupení usnadňovalo práci
vloženo: 16 / 12 / 2011

Bývalí vykradači bytů se v průzkumu vyjádřili, co jim při zlodějnách usnadňovalo jejich práci. Byly to především obvyklé zvyky majitelů domů, jako například klíče schované v květináči nebo pod rohožkou, ale trochu nečekaně už moderní zloději uplatňují i moderní techniku a internet. Často proto čerpali ze statusů a vzkazů přes sociální sítě Facebook a Twitter.
Průzkum provedla ve Velké Británii pojišťovna More Than, sesterská společnost Direct pojišťovny. Kvůli lehkovážnému jednání majitelů označilo 90 % kriminálníků bytové krádeže za velice jednoduché. Za vhodné zabezpečení bytu před zloději přitom získávají klienti u pojišťoven slevu z ceny pojištění domácnosti proti krádeži a vandalismu, například u Directu je dobré zabezpečení oceněno dokonce slevou až 50 %.
Průzkum měl odhalit triky vykradačů bytů
„Unikátní průzkum si kladl za cíl odhalit cíle a triky bytařů a varovat majitele domů a bytů. Dává také jasný signál, že zabezpečení domácnosti v kombinaci s pojištěním je vhodná prevence před vykradením," interpretovala výsledky průzkumu tisková mluvčí Direct Pojišťovny Kateřina Krásová.
Staré zvyky, jako třeba schovávat klíče od domu pod rohožkou a v květináči situaci lapkům značně zvýhodňují. Lidé by měli počítat s tím, že 78 % lupičů kontroluje jako první právě tyto úkryty. Podobně působí nechaná otevřená okna, i když se nezdržujete doma. Přitom 60 % zlodějů dokáže dokonale vybílit byt za pouhých pět minut.
„Pokud žijete v samostatně stojícím domě nebo chatě, máte drahé auto, schováváte si cennosti v nočním stolku a o svých plánech na cesty se vybavujete s přáteli na sociálních sítích, pak přesně splňujete kritéria profilu ideální oběti vloupání. A to je verdikt skutečných expertů na věc: bývalých bytových zlodějů," poznamenala Kateřina Krásová.
Pozor na vzkazy přes sociální sítě
Zároveň mluvčí pojišťovny Direct připomněla fakt, že moderní lupiči jdou z dobou a shání informace na internetu a sociálních sítích. To, že si sháněli předem informace o cílové domácnosti a jejím denním režimu uvedlo dokonce 68 % dotazovaných polepšených zlodějů. Celkem 12 % z nich naznačilo, že by využili sociální sítě, jako sou Facebook a Twitter, aby snadněji zjistili, co bude v příštích dnech dělat jejich vytipovaná oběť.
Vzkaz, například na Facebooku, že majitel domu nebo bytu bude několik dní pryč, může být pro zloděje přesně tou kýženou informací, na kterou čekal. „Nejen vy, ale i lupiči jdou s dobou a vedle tradičních metod využívají ve svůj prospěch také informace zveřejněné na sociálních sítích," doplnila Kateřina Krásová.
Pes nebo alarm odradí spíše než soused
Při naplánování a provedení loupeže hraje klíčovou roli i čas a v průzkumu bylo zjištěno, že na rychlou vykrádačku stačí zlodějům pouhých pět minut, to potvrdilo 62 % z nich. První věc, po které se lupiči v bytě dívají, jsou prý klíčky od aut (34 %). Třetina bývalých bytařů si myslí, že majitelé domů ukládají své cennosti nejčastěji do nočních stolků, 20 % by prohledalo sejf a 4 % lapků by dokonce prohledalo ledničku.
Speciální průzkum přinesl i přehled o nejefektivnějších formách zabezpečení domů a majetku. Celkem 40 % bývalých zlodějů uvedlo, že pro ně nejsou žádnou překážkou ani zvědaví sousedi. Ve skutečnosti totiž podle nich 28 % sousedů bude spíše předstírat, že si ničeho nevšimli, než aby zavolali policii nebo spustili povyk. Nejlepší zabezpečovací zařízení je podle polepšených bytařů alarm proti vloupání, na dalších místech pes a kamerový systém. Kombinace těchto ochranných prvků by chtivé lapky při hledání vhodného domu nebo bytu mohly naprosto odradit.