Pojišťovny přispívají na tekutou výživu pro nemocné rakovinou

vloženo: 23 / 10 / 2013

  Pojišťovny přispívají na tekutou výživu pro nemocné rakovinou

Novinkou, která potěší nemocné rakovinou a jejich rodinné příslušníky, je skutečnost, že zdravotní pojišťovny nyní přispívají na výživu onkologických pacientů.

Větší dostupnost přispěje k uzdravení

Odborníci na rakovinu a její léčbu se shodují na tom, že výsledek léčení rakoviny ovlivňuje z velké části výživa. Vezmeme-li v úvahu, že u nás ročně onemocní rakovinou až 80 tisíc lidí, musíme upozornit na to, že podporu v podobě nutriční stravy dostane jenom necelých 13 procent z těchto nemocných.

Tato situace se ale nyní mění. Specifickou tekutou výživu už v současnosti nepředepisují jenom nutriční terapeuti ve speciálních centrech, kam se bohužel dostane jenom omezené množství pacientů, ale také onkologové. Díky tomu se tato potrava stává dostupnější, což přispěje k lepším výsledkům onkologické léčby. Navíc zdravotní pojišťovny na výživu nově poskytují příspěvek.

Celková léčba se neprodraží

Onemocnění rakovinou bývá většinou spojeno s hubnutím a v důsledku hubnutí může u pacienta dojít až k podvýživě. Protinádorovou léčbu doprovází nechutenství, nevolnosti, průjmy, zvracení a potíže s polykáním. Právě proto může nemocným tekutá strava pomoci. U podvyživených pacientů totiž klesá účinnost léků a tím pádem rostou i náklady na léčení.

Příspěvky pojišťovny na výživu nemocným znamenají průlom. Méně pacientů bude ohrožovat podvýživa a tím pádem budou lépe bojovat se svou nemocí a výrazně se zvýší i výsledná účinnost a úspěšnost celé léčby. Přitom nutriční strava tvoří ani jedno procento z celkových nákladů na léčení pacienta s rakovinou, takže příspěvky na výživu léčbu rozhodně nijak výrazně neprodraží. Naopak, podávání výživy se vyplatí, protože přinese úsporu za farmakologickou léčbu. Tekutá potrava, na kterou je možné příspěvky získat, přitom obsahuje hlavně velké množství bílkovin, vlákniny a také omega-3 mastné kyseliny.