Pojišťovny neproplácejí léky

vloženo: 9 / 7 / 2012

  Pojišťovny neproplácejí léky

Od prvního července podražily desítky léků, které do té doby byly k dostání volně nebo na recept. Pojišťovny už nebudou částečně hradit na 150 různých druhů léčiv, ale kde na všechna tato zdražení má běžný občan brát peníze, už vláda neřeší.

Pacienti mají oprávněné obavy z důvodu horší dostupnosti některých léčiv. Ministerstvo zdravotnictví tyto námitky vyvrací a poukazuje na ušetřené stamiliony. Ovšem je otázka, kam tyto ušetřené stamiliony poputují. Ministerstvo tvrdí, že na zkvalitnění péče. Bude se jednat především o dostupnost menších balení léčiv, která potřebují pacienti při krátkodobějších nebo sezónních onemocněních.

„Dá se říct, že změny se dotknou pouze pacientů, kteří v systému ‚neumí chodit‘ a nepřesvědčí svého lékaře, aby jim předepsal větší balení, nebo si ‚nevydupou‘ z pojišťovny mimořádnou úhradu," tvrdí Ondřej Dostál, právník Platformy zdravotních pojištěnců. Běžné léky si lidé sice opravdu mohou v drtivé většině případů koupit, ale zde se nabízí otázka, zda si léky vůbec platit máme, když odvádíme poměrně hodně peněz ročně za zdravotní pojištění. Kam tyto „naše" peníze tečou a proč právě za ně nemůžeme mít léky zdarma?... Lidé si z vlastních financí budou muset nově zaplatit například Panadol pro děti i Panadol Forte, šampon proti lupům Nizoral, léky potlačující příznaky alergií Zyrtec, Zodac a Claritine, šumivé kalcium nebo kapky proti kašli Bromhexin a Ambrosan. Pojišťovny už nebudou doplácet ani na Paralen, Brufen nebo Ibalgin.

Proti této změně protestuje Svaz pacientů, podle něho Ministerstvo zdravotnictví porušuje zákon, který garantuje na každou nemoc nejméně jeden placený lék pojišťovnou. Avšak Ministerstvo zdravotnictví tento argument tvrdě odmítá. Finanční úspora má podle ministerstva sloužit na lepší dostupnost léků pro ojedinělá onemocnění. „Toto se nám slibuje už od zavedení regulačních poplatků. Rok od roku odvádíme jako aktivní občané více a přesto problémy s dostupností léků přetrvávají," říká O. Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.