Pojišťovny léčbu konopím hradit nebudou

vloženo: 18 / 4 / 2013

  Pojišťovny léčbu konopím hradit nebudou

Kontroverzní legalizace konopí je již konečně tady. Začátkem dubna roku 2013 již vstoupila v platnost možnost legálně používat konopí jako lék pro různé zdravotní problémy. Částečně tak byl vyřešen problém s jeho uzákoněním. Mnozí lidé jej byli nuceni tajně pěstovat, jen aby se zbavili bolestí nebo problémů s kůží. Blahodárné účinky této rostlinky konečně pochopili i poslanci. Bohužel jak se ukazuje, léky z konopí si ani teď obyčejný člověk asi nebude moci dovolit.

Finanční nedostupnost

V lékárnách nyní tedy můžeme pořídit léčivo nejen s výtažky z marihuany nebo konopí, ale i přímo namíchané produkty. Pro mnoho lidí se tím zlepšily možnosti léčby. Marihuana jako lék se totiž používá při kožních problémech, při lupénce, dokáže skvěle zabránit šíření infekčních a plísňových chorob, je to skvělý prostředek proti bolesti a své uplatnění má i při léčbě psychických chorob v pokročilé fázi. Konopí se dále užívá například na problémy s akné nebo plísňové choroby kůže.

I přes vstřícný krok české vlády však na tyto léky většina z běžných občanů nedosáhne. Problém je totiž v ceně. Výrobky z konopí se musí vyrábět z dovážené rostliny a jejich cena je poté značně vysoká. Léčba se může pohybovat dokonce v řádech tisíců korun. Pro většinu české populace jsou tak nedostupné i po legalizaci.

Pojišťovny jasně odmítají léky hradit

Vyjádření pojišťoven je jasné. Razantně odmítají na léčivo z konopí přispívat a už vůbec jej zcela hradit. Bohužel se ani v této době léky k potřebným lidem nedostanou. Lékárny je sice mohou prodávat, ale bez jakéhokoliv přispění zdravotní pojišťovny, a tak si klient vše musí uhradit sám.

Jak sami lékárníci upozorňují, zájem je obrovský. Mast z konopí či různé tinktury by šly na odbyt, jen by bylo třeba pacientům alespoň částečně finančně pomoci. Na to konto proto Ministerstvo zdravotnictví spolu s největšími pojišťovnami upozorňuje na možnost speciálních fondů, kam si lidé mohou ukládat své peníze, které lze využít na lékařské prostředky. Tak to prý funguje jinde ve světě a problémy se nedějí. Ovšem ne každý má tu možnost ukládat měsíčně vysoké částky do fondů, a tak jsou léky z konopí sice legální, ale stále nedostupné.