Hlavní strana Aktuality Pojišťovny budou vyzývat k vyšetření děložního čípku
Pojišťovny budou vyzývat k vyšetření děložního čípku
vloženo: 10 / 4 / 2013

Problém rakoviny obecně je v České republice stále častěji na popředí. Boj proti ní bohužel ročně nevyhraje hned několik tisíc lidí a rizika vzniku jsou stále vyšší. Do velkého zájmu se nyní dostává rakovina děložního čípku. Změny chystá dokonce i Ministerstvo zdravotnictví a tak mají ženy šanci na mnohem větší úspěšnost léčby, ale i lepší prevenci.
Rakovina děložního čípku
Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním v České republice. Za její vznik mohou škodlivé papilomaviry, které bohužel bez důkladné lékařské prohlídky nelze jinak odhalit. Za rozšířením této choroby si však mohou ženy částečně sami. Téměř polovina z nich ignoruje pravidelné návštěvy u gynekologa, kde by se dalo rakovině účinně předejít.
Boj proti tomuto druhu onemocnění je sledován v Česku již 5 let. Bohužel počty nemocných neklesají. Očkování má obrovský význam ještě před samotným začátkem sexuálního života, avšak největší riziko najdeme u mnohem starších žen. Týká se především žen mezi třicátým pátým a padesátým rokem života.
Screening
Toto speciální vyšetření je zcela hrazeno zdravotními pojišťovnami. Preventivní lékařská prohlídka a konkrétně gynekologická prohlídka tak získává další rozměr ve vlně prevence proti tomuto rozšířenému karcinomu. Metoda je unikátní a za použití nejmodernější technologie lze snížit počet nádorů až o 80%. Jedná se o velmi důkladné ošetření, kdy lze následně téměř s absolutní jistotou zjistit vyskytující se karcinom. Při pravidelných kontrolách jej lze zachytit v absolutně raném stádiu, kdy je možné jej odstranit s minimálním rizikem.
Screenning děložního čípku najde uplatnění u žen jakéhokoliv věku. Důrazně je však dbát na pravidelné preventivní prohlídky, protože čím dříve se škodlivý karcinom odstraní, tím je menší pravděpodobnost následných komplikací. Je třeba si uvědomit, že nebezpečnost a riziko je poté vysoké. Každých 20 hodin umírá v České republice jedna žena.
Očkování a další metody
Samozřejmě, že další metodou je očkování proti rakovině děložního čípku. Jak jsme si již uvedli, tato preventivní metoda je však vhodná především pro dívky, které ještě nezačali s aktivním sexuálním životem. Riziko vzniku je pak sníženo na minimum. Přestože je nutné očkování hradit, lze využít příspěvek na očkování od zdravotních pojišťoven.
Ministerstvo zdravotnictví se však chce na prevenci a léčbu zaměřit ještě více. Plánuje dokonce, že by ženy do gynekologických ordinací byly zvány jmenovitě tištěnou pozvánkou. Náklady budou zřejmě vysoké, ale jak Ministerstvo zdůrazňuje, riziko rakoviny děložního čípku je tak alarmující, že je třeba zasáhnout.
Na trhu se i nově objevily testy, kdy si lze rizika onemocnění otestovat doma. Tento domácí test stojí přes 1000 Kč a tak si lze v soukromí ujistit, zda nehrozí onemocnění a jsme na tom zdravotně v pořádku. Odborníci však poukazují na to, že i přes poměrně vysokou spolehlivost se nelze na výsledky spolehnout na sto procent a doporučují raději ordinace gynekologů. Metoda domácího testování v současnosti ještě není na tak vysoké úrovni a hlavně nikdo nezaručí, že ženy testy budou umět správně používat.