Podle čeho vybírat pojišťováka?

vloženo: 20 / 8 / 2013

  Podle čeho vybírat pojišťováka?

Pojišťovnictví je často tak velmi nepřehledný sektor, že se v nabídce produktů a novinek nedokáže klient sám orientovat a potřebuje většinou odbornou pomoc. Od toho by tady měl být pojišťovací agent. Ne vždy jsou to ale lidé na správném místě a tak se nemůžeme vždy spolehnout na to, že se dočkáme služeb, jaké bychom si představovali. Jaké jsou druhy pojišťovacích poradců, na co si dát pozor a jak správně vybrat?

Základní rozdělení

Pojišťovny stále nabírají nové finanční poradce a ty nabízejí neustále dokola produkty, které sami ani dobře neznají. A to je ten problém. Na trhu s pojištěním je až příliš mnoho poradců, kteří se pak rozdělují do několika kategorií.
Jsou tady pojišťovací agenti, kteří dělají pro zprostředkovatelské firmy. Nabízejí produkty mnoha pojišťoven a následně s klientem vybere tu nejlepší. Je to klasický zprostředkovatel. Má ale velmi široký záběr a tak jeho znalosti mohou být pouze povrchní.

Další kategorií je pojišťovací makléř již od konkrétní pojišťovny, ale pohybující se vesměs všemi produkty, které jeho pojišťovna nebo vlastnící banka nabízí. Pohybuje se tedy v sektoru pojištění, ale i úvěrů nebo finančních problémů. Opět jsou jeho znalosti spíše povrchní a často na konkrétní otázky nedokáže odpovědět.

A v poslední řadě jsou tu profesionální pojišťovací zprostředkovatelé specializující se na konkrétní vlastní sektor. Od nich lze čekat kvalitní poradenství.

Jak vybrat kvalitního pojišťovacího agenta?

Zástupce pojišťovny vám nebude automaticky nabízet nejlevnější pojištění, ale bude hledat nejlepší podmínky pro vaši konkrétní osobu. Počítejte s tím, že jsou to jednoduše obchodníci. Nabízejí produkty a i oni sami chtějí být živi a vydělat si. Ale jejich znalosti a kvality v konkrétní oblasti pojišťovnictví můžete snadno otestovat. Finanční poradenství je sice pro mnoho z nás abstraktním pojmem, ale zeptejte se poradce na nějakou konkrétní otázku. Odpověděl obecně nebo se odpovědi taktně vyhnul? Jednoduše neměl nebo nevěděl co odpovědět. Zeptejte se na další složitější věc. Zase žádná konkrétní odpověď? Někde asi bude chyba.

Agenti sice mohou mít reference, ale co s nimi, když nedokáže spolehlivě poradit. Otestovat ho můžete tak , jako v prvním případě. Zeptejte se ho, proč by zrovna doporučil produkt, který se vám líbí? Že bude hledat cestičku k jinému a bude vám jej nabízet jako lepší? Nenechte se odbít a čekejte na odpověď. Pokud opět nedokáže reagovat, zkuste jeho kolegu nebo kolegyni, protože takový si bude pořád povídat své a kvalitního poradenství se od něho nedočkáte.