Odborníci varují: Povinné ručení opět zdraží!

vloženo: 4 / 11 / 2013

  Odborníci varují: Povinné ručení opět zdraží!

Neutekl ani rok od zdražení povinného ručení, které naštvalo mnoho motoristů, a s blížícím se začátkem roku 2014 vyplouvají na povrch informace, které jasně dokládají, že zákonné pojištění vozidel opět nezůstane na své dosavadní úrovni. Pojištění auta se tak opět značně prodraží a může jít dokonce až o jednotky procent!

Důvody zdražování

S účinností od 1. září 2013 vstoupilo v platnost nařízení vlády, které určuje paušální částku pro hasičský záchranný sbor. Pojišťovna tak musí zaplatit 5600 Kč za každou hodinu zásahu vykonaného hasiči. K tomu všemu se ale projevily i změny v občanském zákoníku, jež cenu povinného ručení také výrazně upravují.

Pojišťovny jsou proto nuceny od ledna 2014 posílat příspěvky na tzv. Fond zábrany škod. Jak ale zástupci pojišťoven uvedly, nevidí v tom žádný problém. Největší překážkou je to, že nejsou schopny tyto změny vstřebat. Jedná se totiž o navýšení plateb a odvodů až o několik miliard korun a tak budou muset provést změny, které pocítí především jejich klienti.

Vyplatí se změna pojišťovny?

Kromě nařízení vlády zde figuruje i již zmíněný občanský zákoník. Ten tak přináší především vyšší náhrady pro poškozené klienty, tedy opět vyšší výdaje pro pojišťovny. Jedná se hlavně o zdravotní újmu či následky z nehody. Všechny tyto situace však budou řešeny individuálně, jako je tomu v mnoha západních zemích. Dosud se pojišťovny opíraly o platnou vyhlášku.

Zákonné pojištění vozidel stoupne až o několik procent, nevyplatí se srovnání povinného ručení a změna? To je otázka, na kterou nedokážou odpovědět ani odborníci. Nárůst cen totiž bude pravděpodobně u všech pojišťoven obdobný. Změna cen se předpokládá ve výši až 4 procent. Pro samotné klienty to pak může být navýšení i o několik stokorun.

Jak reagují pojišťovny?

Na trhu je 14 pojišťoven, které poskytují povinné ručení. Jelikož se ceny zvednou u všech, snaží se lákat na dárky nebo na věrnostní programy. Právě zde se může vyplatit zauvažovat nad tím, jestli je právě zvolená pojišťovna tou nejlepší volbou.

Jak ale pojišťovny v závěru uvádí, zdražování se minimálně dotkne klientů, kteří jezdí bez nehod. Navýšení tak pocítí především viníci, kteří budou lehce doplácet na bezproblémové řidiče. Rozdíl mezi dobrými a špatnými řidiči tak bude stále větší a pojišťovny doufají, že v tom bude i jistá tendence prevence a zamyšlení nad dosavadním ježděním