Arktický mráz v Česku způsobil rekordní škody

vloženo: 20 / 2 / 2012

  Arktický mráz v Česku způsobil rekordní škody

Razantní nárůst škod způsobily arktické mrazy. V těchto dnech je zaznamenávají všechny pojišťovny. Česká pojišťovna eviduje v souvislosti se silnými mrazy v lednu a únoru 2012 již přibližně sedm set škod v řádu milionů korun.

Jde především o prasklá vodovodní potrubí, stupačky či topná zařízení. Problémy se však nevyhýbají ani motoristům, kde jde nejčastěji o případy zamrzlé nafty či vybité autobaterie.

„Každý den nám přibývá přes 70 škod. V tuto chvíli jich evidujeme již 400 a celkové škody už přesáhly 17 milionů Kč," řekl Miroslav Novák, ředitel Centra likvidace pojistných událostí pojišťovny Kooperativa.

Letošní zima zřejmě bude rekordní

Ještě na konci minulého týdne přitom Kooperativa evidovala jen 200 škod za cca 10 milionů Kč. „Podobný růst očekáváme ještě do konce týdne. Předpokládáme, že i poté nám klienti budou hlásit škody na rekreačních objektech, kam v průběhu mrazivých dní většinou nejezdili," doplnil Novák.

Letošní zima je z tohoto pohledu bohužel již nyní rekordní. Zatímco v průběhu minulého týdne hlásili klienti České pojišťovny v průměru třicet škod denně, v pondělí 6. února to již bylo celkem sto padesát případů, nejvíce pak ze severní Moravy. Vzhledem k aktuální předpovědi meteorologů se ovšem dá očekávat, že počet škod bude i nadále narůstat. Hlavní nápor hlášení navíc přijde s prvním oteplením, kdy z prasklin začne vytékat voda a škody se naplno projeví.

Problémy mají i řidiči

Allianz pojišťovna řeší v souvislosti s mrazy nejčastěji problémy řidičů na silnicích. Evidují až sedminásobně vyšší počet volání klientů, než v běžný zimní den. Stovky telefonátů mají stejné příčiny - zamrzlá auta, zhuštěné pohonné látky a autobaterie, které už ani „neťuknou". Motoristé kvůli tomu nyní volají o pomoc v průměru každé tři minuty.

„Zatímco minulý měsíc přijali operátoři denně zhruba 80 hovorů, dnes je to běžně 400, ale v exponovaných dnech, většinou v pondělí po víkendu, je to i přes 500 telefonátů. Nejčastěji motoristy trápí automobilové poruchy spojené s mrazem - nenastartování vozidla z důvodu zamrzání provozních kapalin a to dokonce i arktické verze nafty, nebo vybité baterie," uvedl Václav Dub z úseku pojištění motorových vozidel Allianz pojišťovny.

Popraskala spousta vodovodních potrubí

Pojišťovna Kooperativa nejčastěji řeší prasklá vodovodní potrubí, ale evidovala i několik škod na topných systémech v bytových domech. Po jejich prasknutí pak voda zatekla i do nižších pater domu a poškodila další bytové jednotky.

Největší škodu způsobil mráz v hotelu v Karlových Varech, kde poškozené vodovodní potrubí a následné škody na majetku Kooperativa vyčíslila na 500 tisíc Kč. „V jednom případě mráz dokonce poškodil i radiátory a kotel. Náš klient v bytě sice temperoval, ale došlo k přerušení dodávky elektřiny a následnému zamrznutí celého topného systému," upřesnil Miroslav Novák.

Problémy mají i zemědělci, kterým jen za loňský rok Česká pojišťovna vyplatila za škody vyzimováním 25 milionů Kč a za škody na vinné révě dokonce 90 milionů Kč. Naštěstí v tuto chvíli v České pojišťovně neregistrují žádné mrazové škody v chovech hospodářských zvířat.

„Doporučujeme klientům, aby si zkontrolovali, zda vypustili vodu z potrubí a zároveň, aby si ověřili, zda je topné zařízení určené k temperování funkční a v pořádku," uvedla Česká pojišťovna v tiskové zprávě.