Nezapomínejte při lyžování na helmu, pojišťovna by Vám nemusela proplatit bolestné

vloženo: 28 / 11 / 2012

  Nezapomínejte při lyžování na helmu, pojišťovna by Vám nemusela proplatit bolestné

Lyžování už není tím, co bývalo. Kde jsou ty časy, kdy naši pradědečkové používali primitivní dřevěná prkýnka, která ani z daleka nepřipomínala svou povahou dnešní lyže. Lyžování jako sport je jinde, než před sto lety. Lyžuje se rychleji, více, na jiném povrchu, jinde a s jinou výstrojí. Nové vykrojené lyže nabízejí obloučkování bez minimální ztráty rychlosti a jízda se tak stává více nepředvídatelnou.

Horská služba ročně eviduje velké množství srážek lyžařů. Úrazy jsou bohužel denním chlebem záchranářů. Mezi nejčastější příčiny se řadí poranění hlavy.

Dalším výrazným posunem kupředu zaznamenalo lyžování díky umělému zasněžování. Sjezdovky nepokrývá často jen prachová peřina. Pro vášnivé lyžaře je to možnost, jak vyrazit na lyže i v době, kdy to klimatické podmínky nedovolují, ovšem pro nečekaný pád bolestivá záležitost. V kombinaci s větrem a mrazy lze mluvit o štěstí, pokud předejdeme otřesu mozku či odřenému obličeji na zamrzlých plotnách. Co takhle freeride? Dynamická a adrenalinová jízda lesním průsekem. Nevyzpytatelná jako příroda sama. Snowboard jako styl.

Chraňte si hlavu

Nutno nahlas říci, že nejdůležitějším prvkem, samozřejmě kromě vhodného oblečení a obutí, je bez výjimky lyžařská helma. Pro srovnání, rychlost na lyžích se pohybuje za hranici rychlosti motocyklu, tzn. 80 km/hod.

Podle statistik a čísel stojí za největším množstvím smrtelných nehod opomenutí, že i hlavu je potřeba chránit. Dětská lyžařská přilba by se měla stát pro rodiče lyžaře samozřejmostí. I jiné sporty si tento bezpečností prvek vyžadují a za dobu propagace si vysloužily své místo ve tvorbě image sportovců.

Umíte si představit cyklistu bez helmy? Cyklista bez helmy je jako nahý cyklista, v nadsázce řečeno. Alpská střediska... kolik zde potkáte lyžařů bez přilby? Itálie je první zemí, která uzákonila použití helmy dětem do 14 let věku. Která země bude následovat? Nebo budou lyžaři a snowboardisti natolik zodpovědní, že si svůj život budou cenit natolik, že nebudou potřebovat příkazy z hůry?

Faktem pro mnohé zůstává, že většina pojišťoven ve svých pojišťovacích podmínkách nejspíš brzy stanoví, že bez použití ochranného prvku - helmy, nejsou náklady na péči proplaceny. Takže i v případě, kdy máte sjednanou pojistku, se svým zdravím rozhodně neriskujte a chraňte si hlavu.