Nezapomínejte na preventivní prohlídky!

vloženo: 3 / 10 / 2013

  Nezapomínejte na preventivní prohlídky!

Zatímco auto na pravidelnou technickou prohlídku odvezeme, abychom neplatili pokutu, na své vlastní zdravotní prohlídky většinou nemyslíme. Nehrozí nám žádná peněžní pokuta za prošlé razítko v technickém průkazu, a proto nad vším mávneme rukou. Jenže výsledná daň za to, že podceňujeme zdravotní prevenci, může být mnohem vyšší než pár tisíc korun. Hraje se totiž o naše zdraví.

Najděte si cestu k lékaři

„Kdy jsem byl naposledy u svého praktického lékaře?" marně přemýšlíte nad odpovědí na zdánlivě jednoduchou otázkou. Pokud patříte mezi lidi, kteří se cítí dobře, a zřídkakdy se jich chytí nějaká infekce, můžeme vám jenom gratulovat. Jenže i když pravidelnou péči lékaře téměř nepotřebujete, občas byste si k němu přece jenom měli nalézt cestu.

Stav zubů a rodidel

Jednou za rok byste měli navštívit svého zubního lékaře a nechat si zkontrolovat chrup. Preventivní zubní prohlídka odhalí začínající tvorbu kazů a vy si ušetříte bolesti a otoky, které by vás čekaly, kdybyste svým zubům nevěnovali náležitou péči.

Ženy by se také jednou ročně měly objednat u svého gynekologa. Na preventivní gynekologické prohlídce lékař vyšetří ženy pohmatem a může tak odhalit případné změny na vaječnících a rodidlech, které by mohly neléčené vést i k nádorovým onemocněním. Provede také stěry z děložního hrdla kvůli prevenci nádorového onemocnění.

Celkový test vaší tělesné kondice

Jednou za dva roky byste se měli vydat ke svému praktickému lékaři na celkovou prohlídku. Obvodní lékař v rámci prevence zjistí, zda máte v pořádku všechna očkování. Změří vám krevní tlak, zváží vás a změří vaši výšku. Vyšetří, zda je v pořádku váš zrak a sluch. Pošle vás na odběr krve a ranní moči, kterou v laboratoři prozkoumají. Základní krevní testy obvykle obsahují zejména kontrolu hladiny cholesterolu a glykemie, krevního cukru. Další vyšetření potom lékař navrhne na základě vašeho věku a aktuálního zdravotního stavu a případných problémů.

Žádné poplatky

Ani v jednom případě ze zmiňovaných tří prohlídek se nemusíte bát, že budete u lékaře platit regulační poplatky. Preventivní vyšetření plně hradí zdravotní pojišťovna.

Prevenci rozhodně nepodceňujte

Podceňovat prevenci se rozhodně nevyplácí. Vážné nemoci obvykle začínají plíživě, zpočátku zcela bez příznaků nebo s minimálními změnami. A právě preventivní lékařské prohlídky pomáhají odhalit, že se ve vašem těle něco děje. Například změny krevního obrazu mohou napovídat, že něco není v pořádku, zvláště když má lékař k dispozici výsledky vyšetření z předchozích let. Proto buďte opatrní s tvrzením: „Jsem zdravý, žádné prohlídky a lékaře nepotřebuji". Jednou by se vám mohlo vymstít.