Některé lázně a nemocnice jsou na pokraji krachu

vloženo: 25 / 9 / 2013

  Některé lázně a nemocnice jsou na pokraji krachu

Je to problém, o kterém se moc nemluví. Zdravotnictví má jasné a velké finanční problémy. Nikdo je ale veřejně neřeší. Nemocnice fungují, zdravotní péče taky a přitom se více než třetina nemocnic bojí, jestli přežije do dalšího roku. A lázeňství je na tom obdobně. Odliv klientů, nenaplněné kapacity a tak dále. Proč to všechno?

Změna jako na běžícím pásu

Změna ministrů zdravotnictví je přinejmenším skoro stejně tak rychlá, jako je změna ročních období. Problém je ale v tom, že za vlády každého z nich vznikají jiná opatření, která se dále jen upravují, a nijak to neprospívá celému zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví totiž v poslední době pro nemocnice nemělo dobré zprávy několikrát za sebou.

Jedním z největších problémů ve zdravotnictví vůbec je nepokrytí nákladů, které nemocnice mají. Navíc potom, co zdravotní pojišťovny byly osvobozeny od proplácení některých úkonů v minulém roce, zadlužení nemocnic roste. Jenomže ten samý problém je v lázeňství.

Nemocnice krachují

Zdravotnictví v ČR se potýká s obrovským problémem. Nemocnice totiž nedostávají proplaceno mnoho zákroků a nemají ani dostatek financí na základní potřeby pro svou práci. Je tak nedostatek léků, ale i zdravotních pomůcek a některé se musejí i přes zdravotní rizika používat vícekrát! Nemocnice se zadlužují a mají tak mnoho faktur, které jsou dávno po splatnosti. Jenomže jejich partnerům dochází trpělivost a zlepšení nikde.

České lázně jsou na tom možná ještě hůř. Zde po škrtech, které zdravotní pojišťovny udělaly, jezdí do lázní mnohem méně pacientů. Všichni totiž nemají na to, aby si léčebné kúry hradili sami. A tak je vidět odliv klientů někde až o více než 60%! Hotely jsou prázdné, na procedury nikdo nechodí. A tak se propouští, šetří a omezuje. Jenomže pokud nenastane změna, mnoho lázní krachne.

Změna k lepšímu? Uvidíme

Ministerstvo zdravotnictví slibuje, že najde řešení. Chce zdražit veřejné zdravotní pojištění až o několik desítek korun. Přineslo by to tak miliardy do rozpočtu a české zdravotnictví by na tom pak mohlo být o něco lépe.