Nejkurióznější škodou roku u Uniqy je utopení Tatrabusu na Islandu

vloženo: 27 / 1 / 2012

  Nejkurióznější škodou roku u Uniqy je utopení Tatrabusu

Jedenácti účastníkům turistického zájezdu na Island s cestovní kanceláří Adventura zůstane pevně v paměti datum 6. srpna 2011. Tento den totiž projížděli ve speciálně upraveném expedičním vozidle Tatrabus vodou po okraji jezera Blautulón poblíž obce Vik.

I když cestu před Tatrabusem absolvovala vodou i jiná vozidla, což dokládaly stopy pneumatik na dně, právě Tatrabus se v jedné chvíli propadl níže, začal nabírat vodu a posléze se potopil. Kritický okamžik při nehodě Tatrabusu naštěstí dobře odhadl vedoucí zájezdu CK Adventura Roman Kozelka. Jakmile se vozidlo začalo potápět, okamžitě vyzval pasažéry k opuštění auta a organizoval jejich záchranu.

Nebylo snadné se rychle zorientovat a dostat se na břeh, zvláště když teplota vody v jezeře nedosahovala ani 10 stupňů. Při přesunu všech účastníků z vody mu byl velmi nápomocen i klient cestovní kanceláře Martin Lebeda, který jako profesionální voják účinně podpořil ostatní, aby doplavali na břeh a osobně pomohl několika dezorientovaným spolucestujícím.

„Během roku 2011 vyřizovala Uniqa pojišťovna desítky tisíc nejrůznějších pojistných událostí svých klientů. Tahle mezi nimi ale vybočuje v mnoha ohledech, a to jak příčinou, tak průběhem s aktivní obětavou účastí samotných postižených, a v neposlední řadě i dobrým koncem," uvádí Uniqa ve své tiskové zprávě.

Cestovní kancelář Adventura je u pojišťovny Uniqa pojištěna už od roku 1999 a řadí se mezi její nejvýznamnější klienty mezi cestovními kancelářemi. Další postup s ní byl průběžně konzultován a koordinován. Po návratu do České republiky se rozběhlo vyřízení škody, které probíhalo paralelně z cestovního pojištění (zachraňovací náklady, škody klientů CK na zdraví a na majetku), povinného ručení Tatrabusu (zejména odpovědnost za škody na okolním prostředí způsobené potopením vozidla) a havarijního pojištění Tatrabusu (škoda na vozidle samotném).

„Jednotlivé škody byly likvidovány postupně tak, jak byly nahlášeny a dokladovány. V tuto chvíli je už valná většina nároků odškodněna, probíhá už pouze likvidace posledních dohlášených nároků z povinného ručení. Dosud bylo vyplaceno CK Adventura a jejím klientům pojistné plnění ve výši dva a čtvrt milionu korun," potvrdila Uniqa.

Hlavně díky duchapřítomnosti a obětavosti vedoucího zájezdu Romana Kozelky a klienta CK Martina Lebedy se nestalo z této události tragické neštěstí. „Za to patří oběma odvážným mužům velký dík. Zranění, která účastníci dobrodružného zájezdu utrpěli, byla spíše drobná. Z čistě pojistného hlediska nám tak dokázali tito dva muži svým činem ušetřit velmi podstatné částky," sdělila Uniqa pojišťovna.

Dobrou zprávou je určitě i fakt, že se během podzimu podařilo díky rychle vyplacenému pojistnému plnění od Uniqa pojišťovny poničený Tatrabus nejen vylovit, ale i opravit a znovu zprovoznit, aby mohl sloužit dalším turistickým skupinám na zájezdech cestovní kanceláře.