Rakovina si nevybírá

vloženo: 12 / 4 / 2012

  Nechte svou dceru očkovat proti rakovině děložního čípku

Rakovina děložního čípku je hrozbou jak žen, tak i dívek. Její výskyt má, bohužel, stále zvyšující se tendenci. Tím špatné zprávy končí. Od dubna totiž bude hrazeno očkování proti lidským papilomavirům z veřejného zdravotního pojištění dívkám od 13. do 14. roku věku.

„Dívkám budou hrazeny všechny tři dávky očkovací látky v případě, že první dávka bude aplikována nejdříve v den dovršení třináctých narozenin a nejpozději den před jejich čtrnáctými narozeninami." V tomto věku podle MUDr. Hany Cabrnochové, praktické lékařky pro děti a dorost, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů není organismus zatěžován jinou očkovací látkou, tudíž pro něj nepředstavuje žádnou zátěž.

Přibývá mladých pacientek. Je podstatné, kdo je viník?

Ročně se v naší republice rakovina děložního čípku objeví u tisícovky žen a téměř polovina z nich... umírá. Prim v počtu, který držíme v rámci evropských zemí, nás těžko může ochromit tak jako skutečnost, že naše vlastní dítě, které teprve nedávno začalo žít, má rakovinu.

Za rakovinou děložního čípku stojí vysoce rizikové typy lidských papilomavirů, které se přenášejí nejčastěji pohlavním stykem. Svou negativní roli zde hraje i zanedbávání preventivních gynekologických prohlídek. Jistou překážkou, však jen do 1. 4. 2012, mohla být i cena za tři očkovací látky, která se pohybovala kolem deseti tisíc korun.

Podstatné je vědět, že právě vakcína zůstává nejúčinnějším nástrojem v prevenci rakoviny děložního čípku.