Legalizace konopí pro léčebné účely

vloženo: 13 / 2 / 2013

  Legalizace konopí pro léčebné účely

Senát v lednu 2013 konečně odsouhlasil legalizaci marihuany pro použití ve farmaceutickém průmyslu v České republice. Jedná o velký průlom ve farmaceutice v tuzemsku za posledních několik let. Dožadování se legalizace použití této rostliny v léčebných prostředcích má za sebou již dlouholetou cestu a cíl byl v nedohlednu. Nyní se čeká na schválení prezidentem republiky.

Konopí jako zázračná rostlina

Všichni jsme slyšeli o konopím setém, neboli marihuaně, jako o velmi oblíbené droze, které propadají stále mladší lidé. Ovšem na poplach byli především ti, kteří si tuto rostlinu oblíbili pro její léčebné účinky. Konopí seté je rostlina obsahující psychotropní látku THC, ovšem její vliv a celkově i samotné složení této rostliny má velmi silné účinky na lidské zdraví a organismus.

Konopí jako lék je u nás známo již dlouhou dobu. Jeho účinky jsou všestranné. Jak se ale doposud u nás konopí používalo v léčbě? Pacient, který například trpěl roztroušenou sklerózou a nechtěl se léčit klasickou „chemickou cestou", mohl od doktorů slyšet hned několik způsobů léčby. Léky na předpis, návštěva nemocnice nebo možnost využití konopí. Ovšem to se spíše šuškalo, než veřejně doporučovalo. Legalizace marihuany tedy již byla dlouho očekávána i mezi lékaři.

Od rakoviny po atopický ekzém

Samotná marihuana je rostlina vskutku univerzální. Nejen, že není nijak extra náročná na pěstování, ale její účinky na zdraví jsou často velmi rychlé, efektivní a dlouhodobé. Známe mnoho druhů použití. Pacienti pomocí konopí léčí atopický ekzém, dále jakékoliv problémy s kůží, konopí se používá i proti tlumení bolesti, lze jej použít i v oblasti roztroušené sklerózy či najde využití i v takových případech, jako je léčba rakoviny.

Pěstování konopí i na léčebné účely bylo dosud u nás zakázáno a tím i každý, kdo tak činil, porušoval zákon. Přesto někteří lidé neměli na výběr a konopí pro své blízké pěstovali, za což se dostali až před soud. Právě to se má nyní změnit.

Pro konopí do lékárny

Jak by ale měla vypadat situace s konopím v budoucnosti? Po schválení zákonu o legalizaci konopí v použití farmacie by měla Česká republika asi jeden rok dovážet konopí ze zahraničí. Pravděpodobně se bude jednat o Nizozemsko. V té době by mezitím měla probíhat výběrová řízení na až 10 dodavatelů konopí v tuzemsku. Právě oni by pěstovali konopí pro léčebné účely. Museli by ale projít výběrovým řízením a získat tak potřebnou licenci.
Stát by následně měl takové konopí vykupovat a dále distribuovat. Farmaceutické produkty by šli dále do lékáren, kdy by se prodávaly jako klasické léky na předpis. Lékárna by ovšem takový prodej musela evidovat.

Největší obavy jsou v oblasti cen. Stát již počítá s tím, že gram dováženého konopí by mohl dosáhnout i 350 Kč, což je rozhodně velmi vysoká cena. Zde je poté riziko, že potřebné léky sice budou dostupné, ale lidé na ně nebudou mít. V budoucnu by měly být léky hrazeny alespoň částečně pojišťovnami a jsou zde snahy, které ukazují, že jsou léky třeba a pojišťovny by se zapojit měli. Na druhou stranu kritikové říkají, že alternativní léky existují a kdo bude chtít víc, bude si muset připlatit. Zdravotní pojištění by se muselo buď zvýšit, a nebo by se zavedla konkrétní připojištění, odkud by se mohly tyto léky hradit.