Klienti pojišťoven dostanou vyšší odškodné za úraz

vloženo: 7 / 1 / 2018

  Klienti pojišťoven dostanou vyšší odškodné za úraz

S novým rokem přichází řada změn. Především přichází nový občanský zákoník, který se více soustředí na práva občanů a často dochází i mnoho změn přímo nesouvisející s právy jedince. Jedním z těchto případů je pak změna výše odškodného v případě pojištění. Odškodné se zvedne v případě úrazů, nehod a podobně v rámci pojištění, jako je například povinné ručení, ale i jiné produkty pojišťoven.

Změna výše odškodného se totiž nově bude odvíjet od průměrné mzdy v České republice. Ta se poslední roky mění a roste a v poměru výše průměrné mzdy tak byly některé částky ve vyplácení odškodného příliš malé. Klienti pojišťoven ale neměli možnost finanční částky nijak ovlivnit a tak přichází občanský zákoník. Nejvyšší částka pak za poškození zdraví nyní dosahuje až 20 milionů korun. Pozitivní změna je i to, že odškodněni mohou být nyní i rodinní příslušníci.

Ne vše bude k lepšímu

Přestože se dočkáme zlepšení výpočtů odškodného, nemusí se jednat vždy jen o pozitivní změny. Jelikož pojišťovny logicky budou vyplácet mnohem vyšší částky a nejvíc samozřejmě půjde o poškození zdraví v rámci nehod na silnici, některé produkty budou zdražovat.

Jak uvedli někteří mluvčí pojišťoven, bude se to týkat hlavně povinného ručení. Díky velkému konkurenčnímu boji by nemělo být zdražování nijak razantní, ale přesto je nutné počítat se změnou a růstem cen tohoto pojištění.

Konkrétní příklad

Jak uvedla Mladá Fronta, konkrétní zlepšení může být vidět například na bolestném. Pokud nás dosud z důvodu nedání přednosti v křižovatce jiný řidič srazil a my bychom skončili v nemocnici s otřesem mozku, bylo bolestné ve výši 7200 korun. Nově to bude dvojnásobek, přímo 14 880 Kč.

Přesto však bude záležet na jednotlivých soudcích, kteří o odškodnění rozhodují. Budou se sice muset zabývat jednotlivými kritérii, ale i tak je především rozhodnutí na nich. Přesto je tato změna vítaná a především klienti pojišťoven jsou spokojení.