Jste těhotná? Pak neplaťte všechny poplatky u lékaře!

vloženo: 28 / 4 / 2013

  Jste těhotná? Pak neplaťte všechny poplatky u lékaře!

Regulační poplatky musí ze zákona platit všichni občané starší 18 let. Ovšem jsou zde výjimky, kdy se platit nemusí a konkrétní osoby o tom bohužel vůbec neví. Často jsou tak nuceni u lékařů platit a úplně zbytečně. Konkrétním případem jsou těhotné ženy a maminky s dětmi. Kdy musíte zaplatit a kdy máte právo na bezplatný zákrok nebo péči?

Informujte se

Regulační poplatky těhotná žena nemusí platit v době, kdy je v tzv. dispenzární péči. Jedná se tedy o dobu, kdy je u těhotné ženy zjištěno těhotenství. Regulační poplatky ve výši 30 Kč nemusí platit u svého gynekologa. Toto osvobození má však své limity. Musí se jednat o dlouhodobé sledování pacientky, ta musí navštěvovat stále jen tohoto určitého ošetřujícího lékaře a je dispenzarizována pro jednu diagnózu. Ostatní regulační poplatky žena platí. A to i regulační poplatky ve výši 30 Kč a to i v případě, že by navštívila svého praktického lékaře s jakýmkoliv problémem, týkajícím se těhotenství.

Jakákoliv jiná ošetření a vyšetření týkající se těhotenství, a to i na pracovištích specializovaných, hradit musí. Navíc i v případě, že se bude jednat o problém spojený s těhotenstvím, ale nebude se slučovat s dispenzarizovanou diagnózou.

Další osvobození

Osvobození těhotných žen od regulačních poplatků se týká pouze částky 30 Kč. Ženy jsou nuceny i nadále platit 30 Kč za recepty, 90 Kč a 100 Kč za pohotovost a každý další den lůžkové péče v nemocnici. Co se pak týče placení regulačních poplatků za narozené dítě a jeho následnou péči, není nutno hradit žádné poplatky.

Výběr vhodné pojišťovny

Výběr zdravotní pojišťovny pro Vaše miminko může být ovlivněn i nabídkou výhod. Konkrétně Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí VZP výbavičku, kde je plno kuponů na slevy, DVD s praktickými radami do nové životní etapy a s tím jsou spojeny další výhody. Například co se týče očkovacích látek, VZP plně hradí dobrovolné očkování proti onemocněním způsobeným pneumokoky.

Naopak Odborová zdravotní pojišťovna (OZP) má výhody pro maminky s dětmi již při těhotenství. Ultrazvukové vyšetření plodu, vitaminové doplňky pro těhotné, kredit až 2000 Kč na čerpání balíčku Moje šťastné miminko nebo předporodní kurzy a digitální chůva.