Jedete letos na dovolenou s CK? Zjistěte, zda je řádně pojištěná!

vloženo: 27 / 5 / 2013

  Jedete letos na dovolenou s CK? Zjistěte, zda je řádně pojištěná!

Letošní dlouhá zima a chmurné počasí přímo lákají strávit léto v některém z oblíbených míst u moře. Cestovní kanceláře se předhánějí a leckdy jsou ceny opravdu výhodné. A tak se několik milionů Čechů každoročně vydává za sluncem, mořem a teplem do oblíbených letovisek. Ovšem stačí malá nepozornost a vysněná dovolená u moře se může snadno proměnit v noční můru.

Krach cestovek je stále častější

Letní dovolená je pro mnoho lidí jedinou možností v celém roku, kdy si mohou odpočinout a nemusí myslet na své povinnosti. Bohužel každý rok se potýkáme s mnoha případy, kdy jsou lidé nespokojení, ba co víc, kdy se i přes zaplacenou dovolenou k moři nedostanou. Cestovní kancelář totiž zkrachuje. Krach cestovních kanceláří byl v minulých letech velmi medializován a většina z nás již má přehled, na co si dát pozor a jak si ověřit informace při koupi zájezdu. Pro ostatní se podívejme na základní pravidla.

Začněte doma

Ještě před koupí samotného zájezdu u konkrétní cestovní kanceláře bychom se měli informovat na webu Ministerstva pro místní rozvoj (www.mmr.cz), kde lze jednoduše najít seznam všech cestovních kanceláří pojištěných proti úpadku. Právě pojištění ck proti úpadku je jedinou jistotou, že peníze dostaneme opravdu nazpět v případě neuskutečnění zájezdu z důvodu krachu cestovní kanceláře. Nemůžeme-li nahlédnout na internet, na požádání by nám zástupce cestovní kanceláře měl ukázat smlouvu o tomto pojištění a při podpisu smlouvy zájezdu bychom o tom měli být informováni.

Co to pro mě vlastně znamená?

Cestovní kanceláře se bohužel někdy dostávají do situací, kdy nejsou schopny platit své závazky. Klienti se o tom do poslední chvíle nedozvědí a nevědomky tohoto faktu si zakoupí zájezd. Ten se neuskuteční, kancelář zkrachuje a zanikne. Potom je velmi těžké vymáhat své peníze zpět. Právě v případě pojištění proti úpadku cestovní kanceláře máme pak jistotu navrácení peněz. Cestovní kanceláře jsou povinny si toto pojištění zajišťovat, bohužel však stále nacházíme desítky kanceláří, které tuto povinnost neplní. Zákazník pak na vlastní riziko kupuje vybraný zájezd a o peníze může bez náhrady přijít.

Vyvraťme ještě na konci jednu mýlku. Cestovní pojištění neslouží na vyplácení náhrad při neuskutečnění zájezdu. Tento druh pojištění pokrývá především zdravotní výlohy v zahraničí a slouží jako zdroj financí pro drahou zahraniční léčbu.