Jak pojistit na cestách domácí mazlíčky

vloženo: 4 / 10 / 2011

 

Chystáte se cestovat s domácím mazlíčkem na dovolenou? Ať už vyrážíte jen na sousední Slovensko nebo do vzdálenějších krajin, nesmíte opomenout koupi cestovního pojištění zvířat.

Doby, kdy dovolená strávená po boku domácího mazlíčka byla spíše výstřelkem než pravidlem, jsou dávno ty tam. Čím dál víc Čechů tráví letní prázdniny a výlety v doprovodu chlupatého rodinného miláčka. Pokud ale nemíříte do českých luhů a hájů a při cestě do dovolenkové destinace překračujete hranice, je potřeba zřídit i chlupáčovi nutné cestovní pojištění. To se zpravidla vztahuje na úhradu nákladů za ošetření na zahraniční veterinární klinice v případě náhlého onemocnění či úrazu zvířete.

Rozhodně se nevyplatí vyrazit vstříc letním zážitkům bez pojištění, poplatky za vyšetření u veterináře nebo hospitalizaci zvířete totiž nejsou v zemích Evropské unie zrovna nízké.

Zřízení pojištění pro domácí zvíře se také nevyplatí nechat na poslední chvíli. Pojišťovny totiž dovolují pojistit jen ta zvířata (kočky, psy a fretky), která splnila určité podmínky, jejichž podrobný výpis naleznete na stránkách Státní veterinární správy ČR. V zásadě platí, že pojistit lze zvířata starší tří měsíců s platným mezinárodním cestovním pasem, která absolvovala očkování proti vzteklině a dalším infekčním nemocem. Jeden až tři dny před plánovaným odjezdem je také potřeba navštívit veterináře, který zvíře prohlédne a jeho dobrý zdravotní stav potvrdí razítkem v pase.

Kde tedy cestovní pojištění zvířat nejsnáze vyřídit? U některých pojišťoven, například u VZP, můžete požadovat pojištění nákladů na veterinární léčbu zvířete v zahraničí jako dodatkovou službu k cestovnímu pojištění. Toto doplňkové pojištění lze uzavřít na psy, kočky a fretky s veterinárním osvědčením a platným pasem zvířete v zájmovém chovu. Speciální pojištění zaměřená ryze na čtyřnohé mazlíčky poskytují například pojišťovny Slavia (Pejsek a kočička) a ČPP (Mazlík).