Díky nezdravému životnímu stylu Čechů přichází stát o miliardy ročně

vloženo: 17 / 9 / 2013

  Díky nezdravému životnímu stylu Čechů přichází stát o miliardy ročně

Není na důchody, není na sociální dávky, peníze našemu státu jednoduše chybí. Přitom ale najdeme sektory, kudy unikají ne miliony, miliardy, ale dokonce stovky miliard korun ročně. Je to paradox. O čem je řeč? Jsou to náklady za špatný životní styl Čechů. Zdravý životní styl je jim cizí a tak ročně podle odborníků náš stát přichází o částku vyšší než půl bilionu korun!

Náklady rostou

Odborníci se rozhodli, že zjistí, kolik vlastně za nezřízený životní styl Čechů stát platí. Částka se vyšplhala na výši přes půl bilionu korun ročně, ale prý je to jen střízlivý odhad. Přitom jsou to doslova vyhozené peníze. Tato částka by snadno stačila na starobní důchody pro všechny po celý rok a ještě by značná část peněz zbyla.

Zdravotní pojišťovny omezují mnohé příspěvky a přitom by se za tyto peníze mohla zlepšit zdravotní péče a zdravotnictví jako celek. Česká republika je na tom špatně a to možná ještě hůř, než se očekávalo. Odborníci nás totiž srovnávají již s národy jako je USA, kde je obezita a nadváha obrovský problém.

Změna je náročná

O zdravém životním stylu slýcháme v poslední době velmi často a je třeba říci, že prevence a samotná osvěta je již na vysoké úrovni. Počet kuřáků, obézních lidí a lidí s civilizačními chorobami přesto roste. Léčba takových pacientů stojí miliony a je to často na úkor pacientů zdravých. Bohužel Češi si nedají říct.

Kromě kouření, alkoholu a nevhodného jídla je problém i v nedostatku pohybu a špatného režimu dne. Jak odborníci podotýkají, změnu celkového životního stylu nemůže stát nakázat, tu musíme udělat sami. A Češi svůj životní styl měnit nechtějí. Jsou na to často až příliš pohodlní.

Stáří v nemocnici

Statistiky ukazují, že průměrný Čech v 61 letech onemocní civilizační chorobou a posledních 16 let života se z nich snaží dostat. Změna životního stylu tak není jen ekonomika, tedy o úspoře peněz. Bohužel dobrý příklad není ani prezident Zeman. Zřejmě nemocný cukrovkou kouří a pije a tak jen ukazuje naši povahu.