Co je to rakovina děložního čípku a jak se před ní chránit

vloženo: 5 / 10 / 2011

 

Karcinom děložního hrdla je celosvětově druhým nejčastějším nádorem u žen. V Česku tímto druhem rakoviny onemocní každý rok více než tisíc žen. K infikování děložního hrdla - čípku dochází při pohlavním styku lidským papillomavirem, který způsobí buněčné změny a odstartuje rakovinné bujení.

Zmíněný virus, zkráceně HPV, se v těle běžně vyskytuje, podle statistik s ním do kontaktu přijde až 80 % sexuálně aktivních žen, přičemž zdrojem infekce jsou mužské pohlavní orgány. V dnešní době je ve vyspělých společnostech očkování proti rakovině děložního čípku již běžné a odborné lékařské kruhy zvažovaly dokonce i jeho plošené nasazení, podobně jako je tomu u některých očkování pro děti.

Preventivní programy podporuje i ministerstvo zdravotnictví

Boj proti karcinomu děložního hrdla je i jednou z priorit ministerstva zdravotnictví. V roce 2008 proto spustilo screeningový program zaměřený na jeho včasný záchyt, začalo apelovat na lepší informování žen o nutnosti preventivních gynekologických prohlídek a proběhla rovněž certifikace cytologických laboratoří, které zpracovávají odebrané vzorky. Princip očkování proti rakovině děložního čípku spočívá v navození tvorby protilátek proti rizikovým typům lidských papillomavirů.

Očkování nechrání před všemi typy papillomavirů, ale navozuje tvorbu protilátek proti těm typům HPV, jejichž souvislost s rozvojem rakoviny děložního čípku je prokázána v největším procentu případů, tedy proti typům 16 a 18. Zpravidla se očkují ženy a dívky od 9 do 26 let, některá doporučení ale hovoří o vhodnosti očkování až do 45 let. V současnosti existují dvě různé vakcíny Cervarix a Silgard, a očkování je rozděleno na tři dávky v průběhu půl roku (nejčastěji interval 1. dávka - 2 měsíce pauzy - 2. dávka - 4 měsíce pauza - 3. dávka).

Očkování bohužel není zadarmo

Očkování proti tomuto druhu rakoviny není zadarmo v rámci zdravotního pojištění a cena za jednu dávku se pohybuje kolem 3500 korun, ale většina zdravotních pojišťoven motivuje své klientky k očkování nějakým druhem slevy. O tento příspěvek nebo slevu musíte svou pojišťovnu požádat a někdy se příspěvek vztahuje jen na skupinu dívek od 13 do 18 let. Některé pojišťovny hradí zdarma třetí dávku očkování - Všeobecná zdravotní pojišťovna, Vojenská zdravotní pojišťovna, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, některé přispívají penězi na očkovací dávku - Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna a Zdravotní pojišťovna Metal - Alliance do 4000, Oborová zdravotní pojišťovna do 1000 korun.

Mnoho lidí infikovaných papillomavirem (HPV) vůbec netuší, že se nakazili, protože infekce často nemívá žádné příznaky. Znamená to, že se můžete HPV infikovat, aniž byste si toho vy nebo váš partner byli vědomi. Následně vyvolaná rakovina děložního čípku ale představuje obrovskou zdravotní, psychickou a sociální zátěž pro každou ženu. Podle údajů WHO na ni každoročně zemře 270 tisíc žen a každý rok je diagnostikováno asi 500 tisíc nových případů onemocnění. V Evropě každým rokem přibývá 60 tisíc žen s rakovinou děložního čípku a 30 tisíc žen této zákeřné nemoci podlehne.