Co dělat při krachu cestovní kanceláře či jak se mu vyhnout?

vloženo: 4 / 10 / 2011

 

Někteří z nás už podobnou situaci zažili na vlastní kůži, jiní o ní zatím jen slyšeli například v televizi či rádiu. Cestovní kancelář vyveze turisty naposled do zahraničí a poté zkrachuje. V roce 2011 v Česku podobně skončily už čtyři cestovní kanceláře a mohou je následovat další.

Nejméně příjemné je, pokud musíte řešit situaci přímo na dovolené v zahraničí, běžnější ale je, že nikam nevycestujete, i když už jste zájezd zaplatili. Cestovní kanceláře jsou ale naštěstí ze zákona pojištěny, takže kromě nálady ze zkažené dovolené o své peníze přijít nemusíte.

Certifikát o pojištění najdete na všech pobočkách, internetových stránkách jednotlivých cestovek nebo i nabídkových letácích. Když podepíšete smlouvu, automaticky byste měli dostat doklad o pojištění proti úpadku ve formě kartičky, kde bude uvedeno u které pojišťovny je cestovka proti krachu pojištěna, případně i telefon, na který volat v případě škodné události.

Pojištění cestovní kanceláře můžete ověřit u vybraných pojišťoven

Celkem pět pojišťoven poskytuje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře. Prokliknutím na jejich internetové stránky zjistíte aktuální seznam pojištěných cestovních kanceláří. Můžete také kontaktovat přímo pojišťovny a platnost pojištění cestovní kanceláře si ověřit telefonicky.

Pojišťovny, které pojišťují cestovní kanceláře:

Po krachu je vaším partnerem už jen pojišťovna

Když se dozvíte například z médií nebo vás o krachu informuje sama cestovní kancelář, tak v tom případě se stává vaším partnerem daná pojišťovna. Zavoláte na uvedené číslo asistenční služby či přímo do pojišťovny a událost nahlásíte. Potom vyplníte na internetových stránkách pojišťovny nebo přímo na pobočce škodní protokol. Tím je pro vás událost zdánlivě skončena, ale na vyřízení škodné události se zpravidla čeká několik měsíců (podle toho jestli spolupracuje zkrachovalá cestovka), podle zákona má pojišťovna na vyřízení maximálně půl roku.

Pokud není cestovní agentura pojištěna proti úpadku nemohla vůbec získat koncesi, pokud byste tedy při sjednávání zájezdu zjistili, že cestovka nemá platné pojištění, tak to vlastně cestovní kancelář není, je to pouze někdo kdo se za ni vydává. Při krachu takovéto "cestovky" by vám tak zbývalo se náhrady domáhat v konkurzním řízení, což může být velmi problematické.

Jak je to s pojištěním cestovních agentur?

Podle sdělení Asociace cestovních kanceláří České republiky cestovní agentura pojištěna proti úpadku být nemusí, protože tuto povinnost má ze zákona cestovní kancelář, jejíž zájezd agentura prodává. Avšak povinností agentury je před uzavřením cestovní smlouvy předložit zájemci o uzavření cestovní smlouvy na jeho žádost k nahlédnutí doklad o pojištění záruky pro případ úpadku dané cestovní kanceláře.