Chodíte na letní brigádu? Pak čtěte, jak je to s pojištěním a daněmi.

vloženo: 24 / 7 / 2013

  Chodíte na letní brigádu? Pak čtěte, jak je to s pojištěním a daněmi.

Letní brigády jsou v plném proudu a tak je možná nejvyšší čas se zamyslet, jak je to s placením daní a pojištěním. Je nutné si uvědomit, že pokud bychom se tomu záměrně vyhýbali, ale i pouze z nevědomosti přehlédli, mohou nás čekat velmi vysoké sankce.

 

Podle hodin

Základním vymezením pojmů je třeba se zabývat hned v úvodu. Pokud jde o brigády pro studenty, samotné zdravotní pojištění za studenty platí stát. I v tomto případě existuje výjimka, na kterou se ještě podíváme. Sociální pojištění platit student také nemusí, jedná se totiž o základní slevu na dani, kterou mu stát odečte po doložení potvrzení o studiu. I tohle vše má své limity.

Práce jako brigádník může být navázána dvěma konkrétními dohodami. První je dohoda o provedení práce a druhá je dohoda o pracovní činnosti. Každá má svá jasná specifika.

Dohoda o provedení práce

Základním specifikem této dohody je limit 300 hodin v kalendářním roce. Tento limit nesmí být překročen, a proto musí být u dohody o provedení práce vždy uvedeno, na jak dlouho se uzavírá. Pokud nás zajímají daňové slevy, omezení zde činí 10 000 Kč výdělku za kalendářní měsíc. Nevydělá-li si brigádník více, nemusí se odvádět zdravotní pojištění. Je nutné ale upozornit, že zdravotní pojištění se platí vždy, jen jej u studenta hradí stát.

Pod 10 000 Kč je následně uplatněna základní sleva na dani. Při překročení sleva neplatí a je nutné daň odvézt klasicky jako při běžném zaměstnání. Studenti mají ovšem tu výhodu, že jim po uzavření daňových přiznání budou daně vráceny.

Dohoda o pracovní činnosti

Základním rozdílem je odpracovaná doba. U dohody o pracovní činnosti nemusí být dosaženo 300 hodin za kalendářní rok, aby byla uzavřena, ale obvykle se uzavírá právě kvůli překročení tohoto limitu. Platba zdravotního pojištění se zde provádí při částce vyšší 2500 Kč. Po doložení potvrzení o studiu je však zdravotní pojištění placeno státem.

Pozor na mladistvé!

Velmi rizikovou skupinou jsou mladí lidé, kteří nestudují! „Nezapomínejte na to, že i když chodíte na brigádu, musíte platit sociální a zdravotní pojištění. V tomto případě není hrazeno státem, ale musíte si vše platit sami." Jak uvádí specialistka na zákoník práce Dana Novotná, pojišťovny si konec studia klienta hlídají a mohou pak naúčtovat vysoké penále.