Chcete změnit svou zdravotní pojišťovnu? Nyní je nejvyšší čas!

vloženo: 17 / 6 / 2013

  Chcete změnit svou zdravotní pojišťovnu? Nyní je nejvyšší čas!

Jak změnit zdravotní pojišťovnu? Není to nijak těžké. Protože je zdravotní pojištění povinné, musí být každý z nás u jedné z pojišťoven registrovaný. Ale samotná změna je kvůli snížení administrace povolena jen od ledna do června roku před požadovaným rokem změny. Tedy letos je změna zdravotní pojišťovny možná jen do konce června! Od prvního dne roku 2014 pak automaticky přejdete k vybrané pojišťovně.

Jak na změnu?

Změna zdravotní pojišťovny je možná jen 1x za rok. Od 1. 12. 2011 tak již nelze měnit každé čtvrtletí, ale jen 1x ročně. Toto platí pro všechny, ať si platí pojistné sami nebo jim ho platí stát. To se týká studentů, dětí, důchodců, žen na rodičovské a dalších. U novorozence je to tak, že obvykle je pojištěn u stejné pojišťovny jako matka. Nejčastěji otec do 8 dní od narození nahlásí ohlašovací povinností nového klienta pojišťovně.

Většinou veškerá administrativa probíhá vyplněním přihlášky u nové pojišťovny. Ta se dále postará o přestup, který je zcela zdarma a ve většině případů jsou nabízeny v rámci konkurenčního boje i značné výhody. Klient se dále nemusí o nic starat, vše si vykomunikují pojišťovny mezi sebou.

V zaměstnání

Pojištěnec je povinen ale změnu nahlásit i svému zaměstnavateli, a to dostatečně včas. Kdyby totiž bylo odváděno zdravotní pojistné na účet špatné pojišťovny, klientovi by se u nové pojišťovny načítalo penále. Obvykle se každý rok účetní ptají, zda změnily zaměstnanci své pojišťovny. Pokud to tak u Vás v zaměstnání není, tak se nezapomeňte ohlásit sami!

Pojišťovny

V současné době je na českém trhu 7 zdravotních pojišťoven. Díky slučování a změnám se počet snížil na již zmíněnou sedmičku. Každá z pojišťoven nabízí značné výhody a konkurenční boj tak může klienty nalákat na zajímavé výhody.