Českému zdravotnictví pomůže úhradová vyhláška na rok 2014

vloženo: 5 / 12 / 2013

  Českému zdravotnictví pomůže úhradová vyhláška na rok 2014

Zdravotnictví v České republice se dlouhodobě pohybuje na hranici finanční únosnosti. Pojišťovny nechtějí klientům hradit běžné zákroky, nemocnice jsou zadlužené a leckdy musejí odkládat i důležité operace a české zdravotnictví se i přes zvyšující kvalitu péče do jisté míry propadá. Problémy by alespoň částečně měla řešit úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví na rok 2014.

Co vyhláška přináší?

Úhradová vyhláška 2014 přináší jednu pozitivní změnu. Je to navýšení financí hlavně pro nemocnice, kde peníze díky letošní variantě vyhlášky chyběly. Její hodnota se totiž oproti minulému roku navýšila a to rovnou o celých 10 miliard korun. Jak uvedl ministr zdravotnictví Martin Holcát, měla by být situace v českém zdravotnictví zklidněna, protože je pro všechny segmenty prorůstová. Ale realita je poněkud odlišná.

Nemocnice, konkrétně akutní lůžková péče dostane o 4,2 miliardy více, ambulantní specialisté i půl miliardy korun navíc, ale praktičtí lékaři nebo stomatologové se žádné změny nedočkají nebo jenom minimálně. Že by vliv pocítili pacienti, s tím nelze počítat. Problém je i v tom, že část peněz z navýšení slouží i k pokrytí díry, která nastane začátkem roku 2014. V lednu a v únoru se nebudou vybírat regulační poplatky, poté bude poplatek v nemocnicích snížen ze 100 Kč na 60 Kč a tak je někde chybějící peníze třeba nahradit.

Ne všichni jsou spokojeni

Přestože jde o navýšení především pro nemocnice, samotný ministr uvedl, že i tak by bylo třeba přidat alespoň dalších 50 miliard korun. Nespokojenost se projevila ihned po zveřejnění vyhlášky. Ministerstvo zdravotnictví s vyhláškou přišlo 12. listopadu 2013 a hned ten den se ozvali zástupci stomatologů s výhružkou protestu a plánovanou stávkou. Chtějí minimální minutovou režii za plombování ve výši 23 korun. Jak ministr uvedl, nejvyšší platná minutová režie při transplantaci srdce a plic je 10,20 koruny, tedy zubaři neuspěli.

Po nedostatku peněz ale volají i další. Jsou to krajské nemocnice, které jsou zadlužené za únosnou hranicí, ovšem na provoz více nedostanou. O pomoc volají i soukromí lékaři a ambulance, zdravotní pojišťovny, mezi něž se řadí především VZP, která se bojí omezování proplácení zdravotní péče a lázně. Bohužel další změny na příští rok se již konat nebudou a tento návrh se pravděpodobně výraznějšího přepisu nedočká. Teď již jen záleží na tom, jak se všechny tyto subjekty vlastně dohodnou.