Hlavní strana Aktuality Bourali jste v zahraničí? Nabízíme návod, jak postupovat
Bourali jste v zahraničí? Nabízíme návod, jak postupovat
vloženo: 5 / 10 / 2011
Jak postupovat při havárii vozidla v zahraničí? V roce 2009 zaregistrovala pojišťovna Kooperativa dokonce přes tři a půl tisíce škod z povinného ručení, které se staly v zahraničních lokalitách. Jak tedy postupovat, když rozšíříte řady nešťastníků?
Pokud jste nějakým nedopatřením způsobili havárii, v první řadě zavolejte policii. Dále je potřeba vypořádat se s poškozeným. Kromě vašeho jména, příjmení, telefonního čísla a bydliště bude dotyčný určitě potřebovat název pojišťovacího úřadu, u kterého máte povinné ručení sjednáno, a samozřejmě číslo pojistné smlouvy. Existuje-li více účastníků nehody, neuškodí vyplnit s nimi evropský záznam dopravní nehody, popřípadě si zapište jejich jména a čísla vozidel. Hodí se též fotodokumentace místa havárie.
Následně je potřeba informovat pojišťovací ústav o vzniklé škodě a postupovat dle daných pravidel. Spousta pojišťoven dnes k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění poskytuje také asistenční služby, proto neváhejte využít jejich pomoci ještě v zahraničí. Také na zelené kartě byste měli nalézt telefonní číslo pro akutní případy.
Platí, že právě v zahraničí se projeví kvality asistenčních služeb vaší pojišťovny. Například Česká pojišťovna garantuje služby smluvní partnera SOS Assist s.r.o. 365 dní v roce 24 hodin v Česku i v zahraničí. V základní variantě asistence Klasik máte zajištěnu při havárii úhradu práce mechanika do dvou hodin, odtažení vozidla do nejbližšího servisu do 50 km, úhradu nákladů za ponechání havarovaného vozu v zahraničí, skladné do 10 dnů a 20 Euro za den, telefonické tlumočení a předání vzkazu a právní pomoc do 1000 Eur. Za příplatek pak můžete získat i asistenční služby při poruše vozidla a možné vyšší limity plnění (právní pomoc do 2000 Eur).