Až 80 % Čechů přiznává, že se na lyžích posilňuje alkoholem

vloženo: 20 / 1 / 2012

  Až 80 % Čechů přiznává, že se na lyžích posilňuje alkoholem

Pojišťovna Direct zjistila ve svém průzkumu, že 8 z 10 Čechů se na lyžích posilňuje alkoholem, přitom ale celá třetina z nich uznává, že je to stejný prohřešek jako řídit pod vlivem alkoholu auto.

„Vliv alkoholu na sjezdovkách se u nás stále podceňuje. Zejména delší reakční časy představují zvýšené riziko kolize podobně jako při řízení vozidla. To si uvědomuje 93 % lyžařů, kteří se na horách alkoholu vyhýbají. Zarážející ovšem je, že toto srovnání chápe také třetina sjezdařů a snowboardistů, které to přesto od alkoholu na sjezdovce neodradí," řekla tisková mluvčí Direct pojišťovny Kateřina Krásová.

Obavu ze střetu s opilým lyžařem potvrdilo v anketě Direct pojišťovny 52 % milovníků sjezdování. Nebezpečí si přitom uvědomují spíše ti, kteří se alkoholu při lyžování vyhýbají (92 % z nich se obává kolize). Ovšem i sjezdaři, kteří sami během dne popíjejí, se ostatních podnapilých bojí ve 43 % případů. Kromě helmy navíc lyžaře nic nechrání, tudíž je obava ze srážky s vážnými následky rozhodně na místě.

Podle 80 % abstinentů má alkohol v krvi sjezdaře negativní vliv na jeho jízdní schopnosti, zatímco mezi „pijáky" to tak vidí jen každý pátý. Čtvrtina z nich místo toho dokonce tvrdí, že je alkohol ovlivňuje pozitivně, a 17 % věří, že má na ně jen velmi malý nebo žádný vliv, protože je zima. „Při vysokých rychlostech na svazích, které nezřídka dosahují až 50 km/h, můžeme prodlouženým reakcím a horší rovnováze těžko přikládat jiný než nepříznivý význam," doplnila Kateřina Krásová.

Odměnou pro střízlivé lyžaře je ovšem nejen lepší výkon na sjezdovce, ale také jistota pojistného plnění, když už se jim něco stane. Podobná zranění obvykle kryje cestovní pojištění s léčebnými výlohami (U Directu až do výše tří milionů korun). Dobré je mít v ceně asistenční služby i náklady na záchrannou a pátrací činnost Horské služby nebo pojištění úrazu a odpovědnosti za škodu.