A je tu další zvyšování zdravotního pojištění

vloženo: 5 / 8 / 2013

  A je tu další zvyšování zdravotního pojištění

Pokud jste studenti, kteří jsou starší 26 let, nebo nemáte práci a jste nezaměstnaní, měla by Vás zajímat tato informace. Vláda schválila zvýšení minimální mzdy na částku 8500 Kč, s čímž se samozřejmě logicky pojí i větší odvod na zdravotním pojištění.

 

Pojišťovna s tím nic sama neudělá

Jak přiznává mluvčí zdravotní pojišťovny VZP, zálohy na zdravotní pojištění si musí klienti změnit sami. Pojišťovna není povinna tuto změnu dělat sama a tak se musí klient sám dostavit na zdravotní pojišťovnu. Rozhodně by klienti neměli dlouho otálet a doporučuje se, aby si tuto změnu udělali co nejdříve. Zvýšení platů totiž platí již od tohoto měsíce, proto je nutné změny nahlásit co nejdříve. Klienti tak mají zodpovědnost změnu nahlásit sami.

Minimální zdravotní pojištění 2013 se od 1. srpna zvedlo z částky 1080 Kč na částku 1148 Kč. Tento nově změněný zvýšený odvod je splatný již do 9. září. Změny ale čeká i řadu zaměstnaců. Ti se o to naštěstí starat nemusí, jde totiž o povinnost zaměstnavatele. Pro podnikatele se nic nemění. Změna se ale i přesto týká mnoha set tisíc lidí, a jak sama mluvčí pojišťovny VZP uvedla, u Všeobecné zdravotní pojišťovny bude změna potřeba u 150 000 lidí.

Zdravotní pojištění dle mzdy

Zvýšení minimální mzdy tak automaticky stanovuje vyšší zdravotní pojištění. To se právě z minimální mzdy vypočítává. Automaticky to tedy neznamená, že by si lidé platově polepšily, protože je třeba posléze odečíst vyšší odečty z platu. Novela zákona ale zvyšuje životní úroveň Čechů.

Není to poslední zdražování. Za poslední roky se s částkou zdravotního pojištění hýbalo vícekrát a nemůžeme ani teď s jistotou říci, že je to změna platná na delší časové období. Změna se čeká s již nástupem nové vlády, která by ráda prosadila nové změny a novely zákonů. Navíc zdravotní pojištění údajně máme na nízké cenové úrovni oproti západním zemím.